top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Sevgi, tüm yaraları sarar...

Çocukların duygu dünyasında fırtınalar kopartabilecek hassas bir konuyu içten satırlara döküp sıcacık resimlerle buluşturan Meşe Ağacındaki Ev, yitirdiklerimize duyduğumuz özlemi sevgiyle sarıp sarmalayan, şiir gibi bir kitap.
Chiara Lorenzoni ile Marco Somà'nın ortak imzasını taşıyan Meşe Ağacındaki Ev, kalplerindeki ince sızıyı sevginin ve paylaşmanın gücüyle dindirmeye çalışan bir baba ile kızının hayata yeniden tutunma öyküsü.


Okuru derin sorgulamalara iten kitap; kendilerine güvenli sınırlar çizmekten hoşlanan miniklerin duygusal dalgalanmalarını gerçekçi bir üslupla yansıtıyor.


Yas sürecini çocukların rahatça algılayabileceği üçlü bir zaman kavramı üzerinden ele alan bu lirik öykü, kaçınılmaz durumları kabullenmenin onları inkâr etmekten çok daha iyileştirici olduğunu vurguluyor. 


Zeytin'in dünyası “önce”leri hiç fark etmediği kadar iyiydi. Elmalı bitki çayının kokusu tüm evi kaplar, herkes birbirine sarılır, uykudan önce masallar anlatılırdı. “Sonra”, günün birinde her şey giderek zorlaştı. Babasıyla bir başına kalması yetmezmiş gibi; etraftaki elma kokusu kayboldu, masallar Zeytin'den önce uykuya daldı. Geriye sadece sımsıkı sarılmalar kaldı. “Şimdi” denen şeyin daha en başındayken hayat acımasız yüzünü göstermekten kaçınmadı. Kalplerindeki üzüntü ve dillerindeki öfke dolu kelimeler günden güne çoğaldı. Neyse ki bahçelerindeki ihtiyar meşe ağacı vardı; ağacın tepesinde ise umutlar ve yarınlar... Zeytin ile babası, iki kişiyken bile üç kişiydiler artık. Hem de sonsuza kadar...


MEŞE AĞACINDAKİ EV

Chiara Lorenzoni ve Marco Somà

Uçan Balık Yayınları, 2024

Çeviri: Ümit Mutlu

5+ yaş

32 s.

Opmerkingen


bottom of page