top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Milliyet Sanat’ın 50. Yıl Özel Sayısı Çıktı!

29 Eylül 1972’den bu yana yayın hayatını aralıksız sürdüren Milliyet Sanat dergisi 50 yaşında!


Yeni nesillerle buluştukça yenilenen ve dönüşen Milliyet Sanat, dijital mahallenin baskısına aldırış etmeden yolunda bütün hızıyla ilerliyor. Milliyet Sanat, Abdi İpekçi’nin öncülüğünde başlayan ve birbirinden değerli isimlerin katkılarıyla zenginleşen 50 yıllık yolculuğunu, raflarda ve dijital uygulamalarda yerini alan Ekim 2022 sayısıyla kutluyor.

Yeni yaşına yeni tasarımıyla başlayan Milliyet Sanat, 50. yıl özel sayısında okurları köklü geçmişinde bir yolculuğa çıkarıyor.


Milliyet Sanat’ta muhabirlik, editörlük, yayın koordinatörlüğü görevlerinde bulunduktan sonra 2008’de derginin genel yayın yönetmenliğine getirilen ve bu görevi halen sürdüren Filiz Aygündüz, yeni sayıda kaleme aldığı yazıda “18 yaşından beri onu takip eden bir okuru, 30

yıllık meslek hayatı bu dergiyle onurlandırılmış bir gazeteci olarak, Milliyet Sanat’ı bugüne getiren tüm yol arkadaşlarına teşekkür etmek isterim,” diyerek derginin yarım asırlık yayın yolculuğunun duraklarını ve bu yolda emeği geçen isimleri anıyor.


Bu özel sayı için Milliyet Sanat’ın 50 yıllık arşivini tarayan Evrim Altuğ okurları nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Altuğ’un çalışması, derginin geçtiğimiz yarım asırda Türkiye’nin geçirdiği kültürel, sosyal ve siyasal dönüşümleri halka özgürce yansıtan “popüler” bir ayna olma vazifesini hiçbir zaman unutmadığını da gözler önüne seriyor.

Kültür sanat dünyasının en önemli isimleri ve yolu dergiden geçenler, Milliyet Sanat’ın ilk 50 yılına dair anılarını ve görüşlerini anlatırken Seray Şahinler ise hazırladığı derlemeyle Milliyet Sanat’ın sayfalarından geçen yazar, çizer ve şairleri anarak Türk edebiyatının hikâyesine kapsamlı bir bakış sunuyor.


Daha genç ve daha dinamik bir şekilde bir sonraki 50 yıla koşmaya hazırlanan Milliyet Sanat’ın Ekim 2022 sayısında da her zamanki gibi Türkiye’nin ve dünyanın kültür sanat gündeminin nabzını tutuyor. Plastik sanatlardan sinemaya, müzikten sahne sanatlarına ve edebiyata kadar sanatın her alanından dikkat çekici haberler, önemli isimlerle özel röportajlar ve renkli içerikler yeni sayıda okurları bekliyor.

Comments


bottom of page