top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Bir kalemin izinde, elden ele, hikâyeden hikâyeye…

Doğan Gündüz, yeni öyküsünde çok sevdiği kalemini kaybeden bir çocuğun peşinde muzip bir dil oyunu kuruyor; lipogram oyununa Türkçe ile katılıyor. Ressam Vaghar Aghaei de benzer bir oyunu renklerle yapıyor. Oman'ın Güzel Kalemi, 7 yaş ve üstü genç okurlar için raflarda!

"O gün okuldan çıkıp hoplaya zıplaya evinin yolunu tutunca, çantası da onunla zıp zıp zıpladı. Güle oynaya adım attıkça, güzel kalemi de silgisiyle, açacağıyla, minik zımbasıyla, tutkalıyla, yazı kalemi ve cetveliyle çantasının ön gözünde alt alta, üst üste, o yandan bu yana, bu yandan o yana, gitti gitti geldi. Zıp zıp zıplayan çantanın dibindeki küçük delikten ilk önce iki uçlu kalemin mavi ucu çıktı, peşinden de tamamı. Güzel kalem öylesine yumuşak, öylesine sessizce düştü ki, yoldan geçen kimsenin dikkatini çekmedi."


Oman'ın Güzel Kalemi, çok sevdiği kalemini kaybeden bir çocuğun ve bulunma yolunda bir elden bir başkasına geçen kalemin hikâyesi gibi görünse de, sıradan bir kayboluş hikâyesi değil. Anlatının da bizzat arayışın bir parçası olduğu, farklı yaşamların bu güzel kalemle birbirine ilmiklendiği özel bir hikâye.


Bu hikâyeyi herkes su gibi okuyabilsin diye Doğan Gündüz muzip bir oyun oynuyor. Alfabemizin bir harfine hiç yer vermeyerek, lipogram oyununa Türkçe ile katılıyor. Ressam Vaghar Aghaei de benzer bir oyunu renklerle yapıyor.


Doğan Gündüz 1966'da, İstanbul'da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde lisans, Conservatoire National des Arts et Métiers'nin (Paris) Teknoloji Tarihi Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. İstanbul'da yaşayan yazar çocuklar için yazmayı sürdürüyor.


OMAN'IN GÜZEL KALEMİ

Doğan Gündüz

Can Çocuk Yayınları, 2023

Resimleyen: Vaghar Aghei

Tür: Öykü

Yaş aralığı: 7, 8, 9 +

48 s.


Kommentare


bottom of page