top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Pen Yazarlar Derneğinden destek; "Kestim kara saçlarımı!"

PEN Yazarlar Derneği, İran'da hayatını kaybeden Mahsa Amini ile ilgili destek mesajı yayımladı.


"Dine dayalı erkek egemen Molla rejimi sırf saçları görünüyor diye Mahsa Amini'yi hunharca öldürdü. 'Örtünme kurallarına tam riayet etmedi' diye Tahran’da 'Ahlak polisleri' tarafından dövüldükten, işkence gördükten sonra hastanede can veren Mahsa artık yok! O henüz yirmi iki yaşındaydı.


'Kestim Kara Saçlarımı' demişti sevgili şairimiz Gülten Akın. Şimdi İran’ın her yerinde kadınlar 'aydınlığım, deliyim, rüzgarlıyım' demek için saçlarını kesiyorlar. Saçlarını silah olarak, bayrak olarak, ses olarak, söz olarak kullanıyorlar! İranlı kadınlar artık yeter diyor. Ve bu kez yanlarında erkekler de var! Kadına zorbalığın baskının şiddetin sadece kadınlara değil, kadın erkek tüm insanlığa yönelik olduğunun bilinciyle yönetimi baskıyı protesto ediyorlar. Mesele, artık başörtüsü ya da saç teli olmaktan çıktı, özgürlük, eşitlik, insanca yaşama mücadelesine dönüştü.


Ayırımcılığı körükleyen, bireyi köleleştiren her sisteme karşı laiklikte ısrar etmek zorundayız. Laiklik olmadan hak hukuk, adalet ve demokrasi olmaz, olamaz!


Köleciliğin her türlüsüne hayır! Mahsa Amini’ler ölmesin!


Iran’da ya da dünyanın herhangi bir yerinde, şiddet gören, tehdit edilen, öldürülen tüm kız kardeşlerimizle dayanışma içinde 'Yaşasın Laiklik' diyoruz. Laiklik yaşatır diyoruz. Çünkü yaşam laiktir!"

Comments


bottom of page