top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Çok sesli, çok sevgili bir dil

PiNana sert gerçekliğin içinde yeşeren bir kadın masalı… Dünya bildiğimiz dünya. Erkek, acımasız ve yalan. Masalsa bir Ege koyunda, birbiriyle kan bağı olan olmayan bir grup kadının buluşmasıyla kuruluyor.


Hayatın masala değebildiği bu romanda birbirine sırtını dayayan kadınlar süpürüyor acı gerçeği, yerine yeni bir hakikat koyuyorlar. Birilerinin dört kolla gizlemeye çalıştığı hakikat, bir bakış, bir gülüş kadar yakın olduğunu fısıldıyor. Pina ile Nana’nın, torunla ninenin ilişkisinden doğan, dilleriyle konuşan bu masalda dünya erkekliği kusuyor.


PiNana, Ayşe Başak Kaban’ın ikinci romanı. Kaban, farklı yerlerden, farklı dertlerden çıkıp gelen kadınları bu şölende buluşturuyor. Erkeklik taslayan romandan ilk romanı kovuyor, yerine yeni bir biçim koyuyor. Çok sesli, çok sevgili bir dili büyütün diye…


Ayşe Başak Kaban, Bergama’da doğdu. Lisans eğitimini Gazetecilik üzerine yaptı. Ekonomik ve siyasi krizler nedeniyle gazetecilikten ayrıldı. Kalem işçiliğini hiç bırakmadı. Kent Yaşam internet sitesinde uzun dönem yazdı. Kısa öyküleri edebiyat dergilerinde yayımlandı. Başta Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülü olmak üzere birçok ödül aldı. Ben, Kendim ve Bergen, Ne Malum isimli öykü kitapları, Kırık Kalp Sendromu adlı romanı okurla buluştu. Annesi, eşi, kedi ve köpekleriyle Datça’da yaşıyor, yerel pazardaki küçük tezgâhında el işi ürünler satıyor.


PİNANA

Ayşe Başak Kaban

NotaBene Yayınları, 2022

229 s.

コメント


bottom of page