top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

İnsan-Robot İş Birliğinin Geleceği

MIT Havacılık ve Uzay Bilimleri bölümünde doçent olan Julie Shah ile otonom araçlar üreten bir mühendislik ekibine liderlik eden Laura Major’ın kaleme aldığı Robotları Beklerken Neler Olacak, hükümetlerin, girişimcilerin ve insanların yakın gelecekte gerçekleşecek bu teknolojik devrime nasıl hazırlanması gerektiğini gösteriyor.


Kitap, robotların gerçek dünyada nasıl yaşayabileceklerine ve insanlığın teknolojiyle ilişkisinin nereye doğru gideceğine dair tüm sorulara ışık tutuyor.

Yeni nesil robotlar, kendi yapay zekâlarıyla gelecekler; yani sadece işlerimize yardım eden araçlardan çok daha fazlası olacaklar. Onlar, kendi kararlarını verebilen, düşünme yetisine sahip birer sosyal varlık olacaklar. Peki her söylediğimizi dinlemeye devam edecekler mi? Yoksa bir yerde kontrolden mi çıkacaklar? Bu soruların cevabı, kamusal hayatın tüm dinamiklerini etkileyecek. Tam da bu yüzden, robotların gemilerle ve uçaklarla kargo taşıyacağı, yollarda ve kaldırımlarda araç kullanacağı, acil servisleri yöneteceği, hatta küçük dükkânları işleteceği yeni düzeni iyi kurgulamamız kritik önem taşıyor. Ve yine bu yüzden, robotları tasarlayan ekiplerde sadece yazılımcılar ve mühendisler değil, davranış bilimciler de olmalı.
ROBOTLARI BEKLERKEN NELER OLACAK

Julie Shah & Laura Major

Timaş Yayınları, 2022

Çeviri: Melis Zeren

Tür: Popüler Bilim

288 s.

Comments


bottom of page