top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Sapiens: Grafik Tarih 2 - Uygarlığın Sütunları 5 Nisan’da çıkıyor

Serinin ilk cildi bizi 70 bin yıl öncesine götürüp insanların nasıl güç kazandığını ve tüm dünyaya yayıldığını anlatırken, ikinci cilt 12 bin yıl öncesine giderek yazı, bürokrasi, savaş ve eşitsizlik gibi kavramların uygarlığın sütunlarını nasıl inşa ettiğini anlatıyor.

Kitap, kurgusal hikayelerin medeniyeti kuruşumuz ve sürüdürüşümüzde oynadığı rollerle beraber tarihi şekillendirişimizi espirili ve eğlenceli bir anlatımla okuyucuya sunuyor.


Dünyaca ünlü İsrailli tarih profesörü olan Yuval Noah Harari 1976 yılında dünyaya geldi. Seküler Doğu Avrupa kökenli bir Yahudi ailenin çocuğu olan Harari Haifa’da büyüdü. Kudüs İbrani Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimi alan yazar, 2002 yılında da Oxford’da doktorasını yaptı. Yazar, İsrail’de yasal olmaması nedeniyle kocası Itzik Yahav ile Kanada’da evlendi.


Lisans ve yüksek lisansını yaptığı Kudüs İbrani Üniversitesi’nin Tarih Bölümünde öğretim görevlisi olarak ders veren yazar, küçüklüğünden beri gerçekte neler olup bittiğini anlamaya çalışıyordu. Kim olduğumuz, bu dünyada ne yaptığımız, yaşamın ne demek olduğu gibi insanoğlunun en temel sorularını sorgulayarak gerçeğe ulaşmak için çaba sarf eden yazar, toplumun genel olarak kabul ettiği hiçbir şeye inanmak zorunda olmadığını belirtiyor.


Dünya Tarihi, Ortaçağ Tarihi ve Askeri Tarih konularında uzmanlaşan yazarın, bu konular hakkında yaptığı çalışmaları kitap olarak yayımlandı. Ayrıca, makro-tarihsel sorular üzerinde yoğunlaşan Yuval Noah Harari Türkiye’de “Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens” adlı kitabıyla çok satanlar arasına girerek adından söz ettirdi. 20 farklı dile çevrilen eser sadece Türkiye’de değil dünyada da en çok satanlar arasında yer aldı. Harari “Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens”te, insanoğlunun tarihi gelişimini bedensel evrimlerden ziyade daha çok insanlığın zihinsel evrimleri üzerinde durarak anlatıyor.


Yazar, Türkçe’ye çevrilen bir diğer eseri ise “Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi” kitabında ise kehanetlerden çıkarımlar yaparak insanlığı gelecekte nelerin beklediğini anlatmaya çalışıyor.


SAPİENS GRAFİK TARİHİ 2

Yuval Noah Harari

Kolektif Kitap, 2022

Çeviri: Deniz Ekin

256 s.

コメント


bottom of page