top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Sesini yükselten bir kız

Abi Daré’nin Goodreads Okur Ödülü’ne aday olan romanı Sesim Duyulana Dek, Nijerya’nın küçük bir köyünde büyüyen, kendi sesine kavuşabilmek ve kendi adına konuşabilmek için okumak isteyen bir genç kızın unutulmaz hikâyesi, hayaller uğruna verilen zorlu mücadeleye dair, yürekleri hem burkan hem de umutla dolduran güncel bir masal...

İngiltere’de yaşayan Nijeryalı yazar Abi Daré’nin Sesim Duyulana Dek adlı romanı, Filiz Çakır’ın çevirisi ve Epsilon logosuyla okurlara ulaşıyor. Daré, Nijerya’nın ilk kadın profesörü olan annesi Profesör Teju Somorin’e ithaf ettiği kitapta Nijerya hakkında yazan tüm bilgilere internetten ulaşılabileceği bilgisini de okurları için not düşmeyi ihmal etmiyor.


Yolundaki aşılmaz engellere rağmen Adunni kendisi için seçtiği geleceği kurabilmek uğruna doğduğu köyden kaçmayı göze alır. En zor koşullar altında bile neşesini ve umudunu kaybetmeden, kaderini baştan yazmak üzere bilmediği yerlerde, tanımadığı insanların içinde, bambaşka acıları göğüsleyerek hayatta kalır. Çünkü hayalleri oradadır, gözünün önünde: Ben öğretmen olacağım. Çok mu uzak? Yoksa imkânsız mı? Kendini, hayatını, doğduğun yeri, hatta dünyayı değiştirmek… Hayal mi? Adunni için değil. Sesini yükselten hiçbir kız için değil. Hayal değil: Dünyayı Adunniler değiştirecek.


Abimbola "Abi" Daré, şu anda İngiltere, Essex'te yaşayan Nijeryalı bir yazardır. 2018'de Bath Roman Ödülü'nü kazandı ve Edebi Danışmanlık Kalem Faktörü 2018'de finalist oldu. İlk romanı Yüksek Sesli Kız 2020'de yayınlandı.


SESİM DUYULANA DEK

Abimbola "Abi" Daré

Epsilon Yayınevi, 2022

Çeviri: Filiz Çakır Editor: Tuba Nur Bakaçhan

394 s.

Comments


bottom of page