top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Stephen King'in son romanı Türkçede


Yeşil Yol, Hayvan Mezarlığı, Mahşer, O ve Yabancı gibi kitaplarıyla okurların gönlünde taht kuran ve durmaksızın üretmeye devam eden usta yazar Stephen King’in yeni romanı Enstitü okurlarıyla buluştu.Goodreads Awards 2019 “En İyi Korku Kitabı” ödülünü alan Enstitü, üzerlerinde deneyler yapılıp sonrasında acımasızca ortadan kaldırılmak üzere ailelerinden koparılarak gizli bir yere hapsedilen, telekinezi, telepati gibi özel yeteneklere sahip bir grup çocuğun hikayesini anlatıyor.

Metinlerinde “Korkuyu yaratma, onu yok et!” temasına son yıllarda daha fazla vurgu yapayan Stephen King, Enstitü romanıyla ilgili, “Zayıf insanların güçlü olabildiklerini yazmak istedim,” yorumunda bulunuyor.


Enstitü

Stephen King

Çeviren: Doğanay Banu Pinter

Altın Kitaplar

2021, 616 s.YAZAR HAKKINDA

Stephen King 1947 yılında Portland, Maine’de dünyaya gelmiştir. İlk kısa hikâyesi 1967 yılında bir dergide yayımlanan King, 1971 sonbaharında lisede İngilizce öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Akşamları ve hafta sonları kısa hikâyeler yazmaya ve romanları üzerinde çalışmaya devam etmiştir. 1973 baharında Doubleday&Co. Göz romanını basmayı kabul etmiş ve ona öğretmenliği bırakıp tam zamanlı bir yazar olma şansını tanımıştır. O günden beri, hepsi çok satanlar listesinde yer alan kitaplarıyla King, döneminin en başarılı yazarlarındandır. Kara Kule Serisi, Mahşer, O, Medyum, Hayvan Mezarlığı, Ruhlar Dükkânı, Uyuyan Güzeller, Yabancı en sevilen romanları arasındadır. Seksenin üzerinde eseri yayımlanan yazar, 2014 Ulusal Sanat Madalyası ve 2018 PEN Amerikan Edebiyatına Hizmet ödüllerini almıştır. Stephen King, Maine ve Florida'da kendisi gibi yazar olan karısı Tabitha King’le birlikte yaşamaktadır.

コメント


bottom of page