top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Spinoza'dan Teen Titans Go'ya

Genet, Phillips, Spinoza, Ulaş! Ayrıntı Yayın Grubu yeni çıkan kitaplarıyla geniş bir okur kitlesine sesleniyor.


Ayrıntı Yayın Grubu, Jean Genet, Adam Phillips, George L. Kline’ın çevirilerine yer verirken Ali Akay, Masis Kürkçügil ve Musa Kaplan’ın kaleme aldığı kitapları yayınlıyor.

HİZMETÇİLER

Jean Genet

Şubat ayında yeraltı edebiyatı dizisinde Hizmetçiler kitabına yer veren yayınevi, Jean Genet’nin dünyaca ünlü oyununu Ayberk Erkay çevirisiyle yayıma hazırlandı. Fransızcadan çevrilen 80 sayfalık oyun metni, 1947’de Paris’te ilk defa sahneye konmuştu, o günden itibaren çok sayıda çeviri ve sahnelenen oyun, Türkiye’de de büyük ilgi gördü.


İLGİ ARAYIŞI

Adam Phillips

Adam Phillips psikoterapi geçmişi ve Freud, Winnicott, Lacan veya Deleuze gibi ustaların teorilerine hakimiyeti ile insanın ilgi çekme ihtiyacının izlerini sürüyor. İnsan davranışının sıklıkla göz ardı edilen dikkat çekme örüntüsünü anlamak için eşsiz bir kaynak olarak okurlarını bekliyor.


SOVYET FELSEFESİNDE SPİNOZA

George L. Kline

Sovyet Felsefesinde Spinoza, George L. Kline tarafından kaleme alınan Akın Sarı’nın çevirdiği kitap, felsefe dizisinin son eseri. Kitap, 1952’de ilk kez yayınlanırken Kline’ın 1923 ile 1932 arasında Spinoza üzerine yayınlanan yedi önemli makaleyi içermekte. Bu çalışmanın önemi Sovyet Rusya’da yapılan bu felsefi çalışmaların dünya tarafından fark edilmesini sağlamak, Rusya dışına taşımak olarak söylenebilir. Sovyet felsefesini takip edenler için bir başucu kitabı özelliği taşıyor.


BİR BAŞKA TARİH MÜMKÜN MÜYDÜ?

Masis Kürkçügil

Masis Kürkçügil’in kaleme aldığı Ermeni meselesine dair yazılardan oluşan Bir Başka Tarih Mümkün müydü? kitabı, yine Ayrıntı Yayınları etiketiyle yayına hazırlanıyor. Ermeni toplumu açısından başka bir tarihin gerçekleşme olasılıklarını irdeleyen değerlendirmelerini sadece 1915 değil 1908’de ilan edilen inkılap ile düşünen Kürk