top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

İnsanlığın iyileşip yeniden ayağa kalkma çabası

Aslı Perker’in şimdiye dek yirmi üç dile çevrilip on binlerce okura ulaşan romanı Sufle, Epsilon logolu yeni kapak tasarımı ve yazarın bu baskıya özel olarak kaleme aldığı sonsöz ile raflarda!


Perker’in en sevilen romanlarından Sufle, New York, Paris ve İstanbul üçgeninde üç farklı yaşamı benzer acılar ve benzer bir iyileşme çabasıyla birbirine bağlıyor.


Epsilon’un yeniden edebiyat severlerle buluşturduğu Sufle’nin yeni baskısı için kaleme aldığı sonsözde romanla ilgili hislerini tüm açıklığıyla paylaşan Aslı Perker, romanı daha da zenginleştirecek bir dokunuşunu da okurlarla paylaşıyor.

Geniş bir okuyucu kitlesinin severek takip ettiği Aslı Perker çok okunan romanı Sufle’de, yaşamın virajlı yollarıyla suflenin yapımı ve pişme aşamaları arasında ustalıkla kurduğu sembolik bağın yanı sıra, insanlığın iyileşip yeniden ayağa kalkma çabasını da anıtlaştırıyor. Sufle’nin başkarakterlerinden kimi çok sevip kaybettiği eşinin acısını dindirmeye, kimi de yatalak olmak için elinden geleni ardına koymayan annesinden bir parça uzaklaşıp nefes almaya çalışırken mutfağa giriyor. Bazıları yeni bir düzen kurup epey zor bir tarif olan sufleyi yapmayı başarıyor, bazılarıysa hayatı gibi mutfağı da darmadağın ediyor.


Aslı Perker, 1975 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini babasının görevi nedeniyle farklı Anadolu şehirlerinde okuyarak tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra sırasıyla Aktüel dergisi, Radikal, Yeni Binyıl ve Sabah gazetelerinde gazeteci/röportör olarak çalıştı. 2001 yılında New York’a taşınmasıyla birlikte edebiyat çalışmalarına ağırlık verdi ve ilk romanı Başkalarının Kokusu 2005 yılında yayımlandı. 2009 yılında çıkan ikinci kitabı Cellat Mezarlığı sekiz, 2011’de yayımlanan Sufle ise yirmi üç dile çevrildi.


Yazarın üçüncü kitabı Bana Yardım Et, 2015 yılında yayımlandı. Perker, Kar İzleri Örttü adlı karma öyküler kitabında “Ziu’nun Kar Küresi” adlı öyküsüyle yer aldı. Aynı hikâye Almanya’da Random House tarafından yayımlanan “Einmal werdet ihr noch wach…” isimli suç antolojisinde de yer aldı. On dört kadın yazarın öykülerinden oluşan Alis, Harikalar Diyarı’ndan Tüymüş Bulunuyor’a “Terapi” adlı kısa hikâyesiyle katkıda bulundu. Yazarın Vakit Hazan isimli romanı 2016’da, Flamingolar Pembedir 2018’de, Ayrılığın İlk Günü ise 2021 yılında yayımlanmıştır.


SUFLE

Aslı Perker

Epsilon Yayınları, 2022

Editör: Şebnem Soral Tamer

312 s.

Comentários


bottom of page