top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Aidiyetler, boğucu gelenekler ve aile hapishaneleri arasında bir ilk roman:Suretler İzler Gölgeler

Basılı ve dijital çeşitli mecralarda yayımlanan öykü, deneme ve şiirleriyle bilinen Esra Yüksel’in ilk romanı Suretler İzler Gölgeler, çıktı! Arka kapağında yakın dönemde aramızdan ayrılan usta yazar Mario Levi’nin kitapla ilgili düşüncelerinin yer aldığı romanda gelenekler ile yeniliğin ikileminde kalan insanların hayatı, İstanbul’un tarihî ve manevi dokusu eşliğinde okura sunuluyor. 


ARKA KAPAKTAN: 

“Çok istendiği hâlde yıllarca yaşanamayan bir aşkın acıklı hikâyesi nasıl yazılır? Hangi kırılmalar, hasretler ve hayallerle? Aysel ile Abbas bize kendini bir aşka ömür boyunca adamanın derinliğini anlatıyor. Aidiyetler, boğucu gelenekler ve aile hapishaneleri arasında… Öldürücü gölgelerle mücadele ederek. Yemeklerin ve sofraların bağlayıcılığında… Esra Yüksel sadece insanı sürükleyen, iç acıtan bir hikâyeyle değil, anlatılanların hakkını veren incelikli, derinlikli, şiir yüklü bir dille çıkıyor karşımıza. Bu genç yazarın öteki kitaplarını da sabırsızlıkla beklemeliyiz.” 

Mario LeviAidiyetlerin huzurlu limanlarını mı seçmeli, yoksa önünü görmeden adım atmanın dayanılmaz heyecanını mı tatmalı? Ya da biraz gidip biraz dönmeli mi? Biraz gidince döneceğimiz yeri tekrar bulabilir miyiz sahi? Dönmek istediğimiz yerler kalır mı, bizi bekler mi öylece?


Suretler İzler Gölgeler, İstanbul’un tarihî ve manevi dokusunu Gürgüler ailesi ekseninde anlatan bir ilk roman.

Tarihî Gürgüler Apartmanı’nın her katında hatta her odasında ayrı bir hikâye saklı: Aysel’in Antalya’dan İstanbul’a uzanan umut yolculuğu, Nursel’in kalp kırıklıkları, Gülfem’in elinin uzandığı her şeyi toparlama isteği ve daha birçok karakterin iç hesaplaşması, kalp yaraları, umutları… 1940’lardan günümüze büyük bir hızla değişen Türkiye’yi tarihî İstanbul manzaraları eşliğinde okurken geleneklerin ve yeniliğin ikileminde kalan bireylerin yaşadığı sancılara Esra Yüksel’in usta işi kurgusu ve sade diliyle şahitlik ediyoruz.ESRA YÜKSEL, 22 Ocak 1982'de, İstanbul'da doğdu. Eğitimci ve 2 çocuk annesidir. Yazı hayatına ilkokul yıllarında yazdığı şiirlerle başladı. Ortaokul ve lise yıllarında çeşitli dergilerde öykü, deneme, şiir ve röportajları yayımlandı. Öyküleri çeşitli radyo programlarında seslendirildi. Belgesel metin yazarlığı yaptı. Uzun yıllar redaktörlük görevini sürdürdü. Öyküleri İshak Edebiyat, Kırmızı Kalem Edebiyat, Lento Dergi, Naifçe, Litera Edebiyat, Panzehir Dergi, Mahal Dergi, Edebiyatist, Myrina gibi çeşitli basılı ve dijital mecralarda, kolektif kitaplarda yayımlandı. Suretler, İzler, Gölgeler yazarın ilk romanıdır.


SURETLER İZLER GÖLGELER

Esra Yüksel

Romanoku Yayınları, 2024

Türü: Roman

192 s.

Yorumlar


bottom of page