top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Gündelik hayatta sık sık karşılaştığımız ancak sıradanlaşan “gariplik”ler

Tanrı’nın Karalama Defteri gerçeküstü, absürt öğelerle bezeli, tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz, sürükleyici bir roman. Ziyadesiyle komik ve bir o kadar da hüzünlü. Heyecan verici temposu ve ustaca kurgusuyla hayreti mucip bir hikâye…


“Evet, bir de şu “garip” kelimesi vardı. Daha önce kırk yılda bir bile kullanmazdı bu kelimeyi. Öğretmenlik yaptığı yıllarda bir şiir akımının adı olduğu için mecburen telaffuz ederdi ama emekliliğinden sonra yüzüne bile bakmamıştı. “Kimsesiz” manasına gelen “garip” yerine “zavallı” kelimesini tercih ederdi, öteki manadaki “garip” gerçek hayatta işe yaramayan fuzuli bir kelimeydi. Şimdi ise sanki kaybolan yıllarının acısını çıkarmak istercesine her taşın altından çıkıp duruyordu.”

Emekli öğretmen Zübeyir Bey’in kapısına bırakılan sarı bir zarf, hayatını altüst eder. Çok sıradan görünen bu “garip” hadise sonucu sarı zarfın gizemini anlamaya çalışan Zübeyir Bey, maceralarla dolu bir bulmacanın içine düşer, onu çözmeye çalıştıkça da kendi girdaplarıyla yüzleşir.


Gündelik hayatta sık sık karşılaştığımız ancak sıradanlaşan “gariplik”leri inceden bir eleştiriyle anlatan Hürer Ebeoğlu sizleri de girdaplarınızla yüzleşmeye çağırıyor.


Hürer Ebeoğlu 1981'de İzmit'te doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV bölümünde okudu. Birçok televizyon dizisinin senaryosunu yazdı. 2017'de Kulağakaçan Böceği, 2021'de Rüyaların Yazıldığı Yer isimli romanları yayımlandı. 2018 Gio Öykü Ödüllerinde başarı ödülü, 2020 Denizbank İlk Senaryo Yarışmasında birincilik ödülü kazandı. Öyküleri, Varlık, Lacivert Öykü ve Şiir gibi dergilerde yayımlandı.


TANRI'NIN KARALAMA DEFTERİ

Hürer Ebeoğlu

Bilgi Yayınevi, 2022

Editör: Gönül Ekici

240 s.

Comments


bottom of page