top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Tüm dünyada tanınan bir komiser; Salvo Montalbano.

Andrea Camilleri'nin kaleme aldığı, Komiser Montalbano serisinin ikinci kitabı Terrakotta Köpek, Semih Topçu'nun çevirisiyle Türkçede.


Terrakotta Köpek, Komiser Montalbano serisinin ikinci kitabı. Camilleri bizleri bir kez daha Sicilya gerçekliğinden doğan bir bulmacanın içine çekiyor. Montalbano bu sefer sadece günümüze yönelik suçların ve suçluların değil, Sicilya’nın kadim tarihine dek varan, Araplardan Hıristiyanlara uzanan bir düzlemde, katman katman bir kültür yumağının içinde debelenip duran insanların ardı sıra maceralara atılıyor.

Bir yandan Güney İtalya’nın çok kültürlü kadim tarihini, bir yandan II. Dünya Savaşı

dönemi İtalya’sını, bir yandan görkemli bir aile trajedisini anlatan Camilleri, okurlarına

mafya, yozlaşan kurumlar, yasadışı ticaret üçgeninde sürüklenen bir polisiye sunuyor.

Doğru olanı yapma ve gerçeği arama tutkusunu her daim ön planda tutan Montalbano bizleri Sicilya güneşinin aydınlattığı topraklardaki dramları, korkuları, hüzünleri ve karmaşaları duyumsamaya davet ediyor. Olaylar, zamanlar ve mekanlar arası bir bulmaca olan Terrakotta Köpek’te Camilleri ustalığını bir kez daha kanıtlarcasına vites artırıyor.


Andrea Camilleri, uzun süre senaryo yazarı olarak tanınmıştır. İlk eserini bastırmak için başvurduğu 14 yayınevinden geri çevrildikten sonra, Sicilya'da tanınan bir yazar olan Sciascia'nın desteğiyle burada ilk tarihsel romanını yayınlamıştır.


"Commissario Salvo Montalbano" karakterini 1994 yılında yazmış olduğu romanıyla tanıtan yazar, artık bu karakterle anılmaya başlamıştır. Camilleri, karakterin ismini İspanyol yazar Vázquez Montalbán'a olan hayranlığından dolayı seçmiştir. Yirmi yıldan beri Roma'daki Silvio d'Amico Drama Sanatı Akademisi'nde ders veren Camilleri 17 Temmuz 2019'da 93 yaşında ölmüştür.


TERRAKOTTA KÖPEK

Andrea Camilleri

Mylos Kitap, 2021

Çevirmen: Semih Topçu

272 s.

Comentários


bottom of page