top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Tudor Arghezi Şiir Ödülü Metin Cengiz’in oldu

Romanya’da Târgu Jiu’de her yıl 20-22 Mayıs tarihleri arasında verilen “Uluslar arası Tudor Arghezi Şiir Ödülü”ne, bu yıl Türkiye’den Metin Cengiz ve Azerbeycan’dan Cengiz Abdullayev değer görüldü.

80’li yıllar şiirinin önde gelen ismi Metin Cengiz, Yücel Kayıran’ın da vurguladığı gibi “kendi kuşağı içinde, şiir kültürüne, kuramsal yazılarla katkıda bulunan tek şair”. Geçtiğimiz yıl Melih Cevdet Anday ödülüne de layık görülen Metin Cengiz’e ödülü 20-22 Mayıs tarihleri arasında Gorj ilindeki kültür konseyi tarafından sunulacak. Ayrıca ödülü alanlar Târgu Carbunesti kasabasının onur üyeleri olacaklar.


Tudor Arghezi, Rumen ulusal şair ve yazarı olarak kabul ediliyor. Asıl adı Ion N. Theodorescu olan Tudor Arghezi 1880 yılında Bükreş’te doğdu. Eminescu’dan sonra en önemli Rumen ulusal şairi ve yazarı olarak kabul edilir. Güçlü kişisel sesiyle Avrupa şairlerinden bağımsız bir yol izlemiştir. Oltenili bir köylü ailesinin çocuğuydu. İlk şiirleri 1896’da Liga Ortodoxa dergisinde Ion Theo takma adıyla yayımlandı ve ülkedeki simgeci şairlerin önde gelenlerinden Macedonski’nin dikkati çekmeyi başardı. Mistik eğilimleri ağır bastığı için 1899’da Cernica Manastırı’na girdi. 1904’te Linia Dreapta dergisinde yapıtları çıktı aynı yıl İsviçre ve Fransa’ya gitmek üzere yola çıktı. 1905-1910 arasında Freiburg’da teoloji öğrenimi gördü. 1910’da Viata Sociala adlı toplumcu derginin yazarları arasında yer aldı. 1915’te Cronica adlı dergiyi çıkarmaya başladı. Barış yanlısı görüşleri yüzünden şimşekleri üzerine çekti ve savaş karşıtı görüşleri nedeniyle hapsedildi. Almanlara karşı yazdığı bir yazı nedeniyle de Tirgu-Jiu toplama kampında gözetime alındı. Dışarı çıkınca gazeteciliği ve sanatçılığı birlikte yürüttü. 1945’te parlamentoya seçildi ve Yazarlar Birliği başkanlığı görevine getirildi. 1947’de Ulusal Şiir Ödülü’ne lâyık görüldü. 1967’de doğduğu kent olan Bükreş’te öldü.

Comments


bottom of page