top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Ursula K. Le Guin anısına edebiyat ödülü

Yazar Ursula K. Le Guin'in anısına verilecek edebiyat ödülü, her yıl yazarın doğum günü olan 21 Ekim 2022'de sahibini bulacak.

Portland merkezli Ursula K. Le Guin Literary Trust tarafından düzenlenen Ursula K. Le Guin Kurgu Ödülü, Le Guin'in çalışmalarının merkezinde yer alan temaları ve fikirleri yansıtan yaratıcı kurgu eserlere verilecek.


Uzun yıllar boyunca Portland'da ikamet eden, tüm dünyada her nesilden yazarları etkileyen ve adı neredeyse spekülatif kurgu ile eşanlamlı hale gelen Le Guin, edebiyat eleştirisi, deneme, şiir ve gerçekçi kurgu alanlarında da eserler verdi. Yazar, 2018 yılında 88 yaşında vefat etti.

Le Guin'in oğlu ve edebi varisi Theo Downes-Le Guin, annesinin diğer yazarlara uzun yıllar öğretim, atölye çalışmaları, mentorluk ve arkadaşlık vasıtasıyla destek olduğunu, ve bu alışkanlığı nasıl sürdürebileceğini düşünürken ödül fikrinin doğduğunu söyledi.


Downes-Le Guin, "Ben bir yazar değilim, Ursula hiç değilim," dedi, "elimdeki araçlar onunkinden farklı. Ama onun çok önemli bulduğu başka bir şeyi gerçekleştirme fırsatım olabileceğini düşündüm; bu, her ikisini de elde etmekte zorlanan yazarlar için alan ve görünürlük yaratmaya çalışmaktı.” Downes-Le Guin, Le Guin Ödülü'nün belirli bir konu veya temayla sınırlı olmayacağını söyledi. "Ursula'nın pek çok fikri vardı ve toplumsal cinsiyetten kapitalizme, kapitalizm alternatiflerinden ekolojik çöküşe ve bundan kaçınmanın yollarına, bir eve sahip olmanın ve eve dönmenin ne anlama geldiğine kadar pek çok alana yayıldı," diyerek, "Ödülü belirli bir temaya dayandırmaya çalışmak imkânsız görünüyor," diye ekledi. 2022 ödülü için adaylar 1 Şubat 2022'de açıklanacak. Kazanan yazar 25 bin dolarlık ödülün de sahibi olacak.


Her yıl düzenlenen Oregon Kitap Ödüllerini yöneten Portlandlı kar amacı gütmeyen Literary Arts'ın yönetici direktörü Andrew Proctor, yeni bir edebiyat ödülünün tesisinin "herkes için faydalı" olduğunu söyledi. Ödülün, Le Guin'in icat ettiği türü ve “dünya sanatına ve kültürüne yaptığı büyük katkıyı” onurlandırması bakımından da önemli olduğunu ekledi.

Comments


bottom of page