top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Oyun deyip geçmeyin! Bir de bakmışsınız gerçeğe dönüşmüş.

''Küçük Yıldızlar - İlk Okuma Kitaplığı'' serisinde yerini alan Uzayda Bir Gün; evrenin derinliklerinde, ışık hızında bir yolculuğa çıkarıyor çocukları.

Tuhaf bir yaratığın rehberliğinde heyecan verici bir galaktik serüvene açılan bu hareketli öykü; gezegenimiz dışındaki yaşam hakkında merak uyandırıyor. Hikâyesini ''oyun'' üstüne kurarak çocuk gelişiminde oyunun yeri ve önemine vurgu yapan kitap, gök bilimine dair hap bilgiler de paylaşarak anlatısını güçlendiriyor.


Esra, Emir ve köpekleri Pırt, bahçede kendi uydurdukları Uzay Gezginleri adlı oyunu oynuyorlardır. Uzak bir galaksiden kazara Dünya'ya gelen üç uzay gezgini, çaresizce geri dönmenin yollarını arıyordur. Derken, buldukları eski bir radyo ile uzaya mesaj göndermeyi denerler. ''İmdat, yardım edin!'' çağrıları gökteki gri bulutları aşıp çok uzaklardan karşılık bulmuş olmalı ki birden üstlerinde yoğun bir ışık huzmesi belirir. Sonrası... uzay gemisinde tanışacakları yeni yol arkadaşları Estel'le birlikte dümen kıracakları enfes bir macera!


Çocukların ''uçsuz bucaksız'' hayal gücünden beslenerek bir oyunun yeri geldiğinde nasıl gerçeğe dönüşebileceğini gösteren bu eğlenceli öykü, başka bir gezegende hayat bulma olasılığı üstüne düşündürmekten de geri kalmıyor.


''Küçük Yıldızlar - İlk Okuma Kitaplığı'' serisi kapsamında ''Okuma Seviyesi 1'' olarak sınıflandırılan Uzayda Bir Gün, son bölümünde yer verdiği bulmaca ve oyunlarla, 6 yaş ve üzerindeki okurların kelime dağarcığını zenginleştiriyor, okuduklarını daha iyi anlamalarına ve pekiştirmelerine olanak sağlıyor.


Alman tasarımcı, illüstratör ve çocuk kitapları yazarı Heike Wiechmann küçük yaşta resim yapmaya başladı. Önce pedagoji, ardından çocuk kitabı illüstrasyonu üzerine eğitim aldı. Bir süreliğine ünlü bir oyuncak şirketi için tasarımcılık ve ürün müdürlüğü yaptı. 1997 yılında tam zamanlı olarak illüstratörlüğe geçti. Bugüne dek farklı yazarlar için 40'tan fazla çocuk kitabı resimleyen Wiechmann'ın ilk çocuk kitabı 2010 yılında yayımlandı. Kendi yazıp resimlediği 15 çocuk kitabı bulunan sanatçı ayrıca kadın ve sağlık temaları üzerine karikatürler çiziyor.


UZAYDA BİR GÜN

Heike Wiechmann

Tudem Yayınları, 2023

Çeviri: Ümit Mutlu

48 s.

Commentaires


bottom of page