top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Amerika’nın ırkçı geçmişinin suratına atılan bir yumruk

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren yazarlardan P. Djèlí Clark,

Yakarış Çemberi’nde kaderini kendi eline almaya karar verip 20. yüzyıl Amerika’sının kötülüklerine karşı ön saflarda savaş veren üç siyah kadının hikâyesini anlatıyor.


1915 yılında, D. W. Griffith’in meşhur filmi Bir Ulusun Doğuşu vizyona girdi. Ancak kimse D. W. Griffith’in bir büyücü, Bir Ulusun Doğuşu’nun da Amerikan halkının kalbinin en derinliklerinde saklı tuttuğu nefreti gün yüzüne çıkarmak için yapılmış bir büyü olmasını beklemiyordu. Amerika’ya yayılan nefret dalgasından güçlenerek beslenen Klan, bir kez daha tehlikeli hâle gelmeye başlamıştı. Ve bu sefer yanlarında cehennemden şeytanlar getirmişlerdi.

Neyse ki Maryse Boudreaux’nun büyülü bir kılıcı ve ters düşmek istemeyeceğiniz arkadaşları vardı. Bir yandan içki kaçakçılığı yapan Maryse, bir yandan da arkadaşlarıyla birlikte Klan’ın dünyaya çağırdığı şeytanları avlayıp gerisingeri cehenneme gönderiyordu. Ancak bu sefer karşılaşacakları düşman her zamankinden daha güçlü ve dehşet verici olacaktı.


Yakarış Çemberi, Amerika’nın ırkçı geçmişinin suratına atılan bir yumruk.


Phenderson Djèlí Clark veya P. Djèlí Clark olarak da bilinen Dexter Gabriel, Amerikalı bir spekülatif kurgu yazarı ve tarihçisidir. Tarihi fantazisi Ring Shout, 2021'de British Fantasy, Locus ve Nebula Ödüllerini kazandı.
YAKARIŞ ÇEMBERİ

Phenderson Djèlí Clark

İthaki Yayınları, 2022

Çeviri: Ceren Gürein

184 s.

Comments


bottom of page