top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Yalnız Evler Soğuk Olur

Edebiyatımızın usta kalemi Selim İleri’den yeni roman: Yalnız Evler Soğuk Olur1949’da İstanbul’da doğan ve ilk öykü kitabı Cumartesi Yalnızlığı’nı 19 yaşında yayımlayan Selim İleri, ağırlıklı olarak roman, deneme ve öykü türündeki eserleriyle sürdürdüğü, altmış yıla dayanan yazarlık yolculuğu ile edebiyat dünyamızı zenginleştirmeye devam ediyor. Günümüzde bütün kitapları Everest Yayınları tarafından yayımlanan usta yazar, yazdığı eserlerle 1970’li yıllardan itibaren edebiyat alanında birçok önemli ödül kazandı. İleri, 1998 yılında ise Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.


Anı, söyleşi, oyun türlerinde eserler de kaleme almış olan İleri, yazdığı senaryoların yanı sıra oyuncu ve yönetmen olarak katkı sağladığı yapımlar ile sinema ve televizyon dünyasında da önemli işlere imza attı. 


Ortaya koyduğu her kitap ile okurlarını heyecanlandıran ve edebiyat alanında ses getiren Selim İleri, bu ay yayımlanan romanı Yalnız Evler Soğuk Olur ile kendi çocukluğu, hayat yolculuğu ve hatıraları ile yakınlık taşıyan bir anlatıyı okurlarıyla buluşturuyor. 


İçi boşalmış, bomboş deniz kabuklarından denizin sesi duyulur, sona sürükleyen amansız dalgaların sesi. Çok eski çağlardan çıkagelir. Uğultuyu bir an olsun dindiremezsiniz. Yazarlar ikide birde bu uğultuyu yazmak isterler. Deniz kabuklarından birçok kez insan sesleri de işittim, kesik, boğuk; deniz uğultularına karışmış. Bugüne kadar yazamadım.

Öyküleri, romanları, senaryoları, eleştirileri, edebiyat dünyasına dair gözlemleri ve anılarıyla yazıyla ilişkimizi hep diri tutanlardan Selim İleri’nin yeni romanı Yalnız Evler Soğuk Olur’un kendine has bir özelliği var: Bu romanın anlatıcısı Selim İleri’ye çok benziyor; adeta onun anılarına sahipmişçesine aynı yollardan geçiyor, yaşadığı yerlerden, onunkine benzer bir çocukluktan sahneler hatırlıyor. Dahası, tıpkı İleri gibi o da yazıyor, hatta belki aynı kitapları kaleme almış. Vaktiyle yaratmış olduğu kahramanlar, özellikle aşk romanları yazarı Süha Rikkat karşısına çıkıp ondan hesap sorduğunda, anlatıcı tıpkı Selim İleri’nin de yapacağı gibi, elli yılı aşan bir yazı deneyimiyle onunla yüzleşiyor.


Selim İleri ile Yalnız Evler Soğuk Olur’un anlatıcısı arasındaki ilişki, İleri’nin çok sevdiği Nahid Sırrı Örik’in “Bir Küçük Çocuk” öyküsüne düştüğü notu hatırlatıyor: “Bu yazının anlattığı çocuk ben değilim ve çocukluk hatıraları benim kendi çocukluğumun hatıraları değildir. Fakat kendi çocukluğumun hatıralarıyla bu hatıralar arasında bazı kısımlar birbirinin aynı gibidir.”


Bir yaşamdan birçok yaşama, bir evden birçok eve dağılmış, hiç dinmeyen acılar, genç ölümler, darağaçları.


YALNIZ EVLER SOĞUK OLUR

Selim İleri

Everest Yayınları, 2024

Tür: Roman

Editör: Saadet Özen

216 s.

Commentaires


bottom of page