top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“General’i bağışlayın lütfen”

“Eylülden Sonra” üçlemenin ikinci kitabı Yaralı Kalmak’ta İbrahim Yıldırım, 12 Eylül’ün adını vermeden, dönemin bütün bunaltıcı atmosferini ve sonrasındaki yarı karanlık dünyayı ustalıkla anlatırken, oyunlu kurgusu, imgesel dili aracılığıyla okuruyla sıradışı bir diyalog kuruyor. En sonunda bir istekte bulunuyor, “General’i bağışlayın lütfen”.

12 Eylül’ün hemen ertesi. İstanbul’un Aksaray semtinde bir meyhane; Karakuş Birahanesi. Meyhanenin sahibi Cavit, iki meczup müdavimi Tatyos ve O.

Yolu şans eseri bu meyhaneye düşen ve buradan bir türlü ayrılamayan kaçak bir adam. Siyasi geçmişi nedeniyle kaçmak, herkesten saklanmak, hatta adını bile değiştirmek zorunda kalan solcu bir genç. Öyle ki eski hayatıyla hiçbir ilişkisi kalmamalıdır. Uzak düştüğü sevgilisiyle de. “Ah E…!”

“Uzun beyaz bir koridorda” ilerlerken kaybolacak ve kendi kimliğini ararken, bilhassa O’nun hikâyesiyle birlikte okuru kanayan iç dünyasında dolaştıracaktır.

1950 yılında İstanbul'da doğan İbrahim Yıldırım, edebiyat çalışmalarına öykü ve şiirle başladı. İlk öykü kitabı olan Bir Cinayetin Anatomisi, 1987 yılında yayınlandı. Deneme yazıları da yazan Yıldırım, yine 1987'de Yaşasın Edebiyat adlı bir dergi çıkardı. Halen çeşitli edebiyat dergilerinde deneme ve öyküleri yayınlanıyor. İbrahim Yıldırım'ın, yeni bir anlatım ve biçemle kurduğu romanları yayınlandığında büyük ses getirmişti.

YARALI KALMAK İbrahim Yıldırım Kırmızı Kedi Yayınları, 2022 264 s

Comments


bottom of page