top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yaşar Kemal birçok etkinlikle anılacak

Edebiyatımızın usta kalemi Yaşar Kemal aramızdan ayrılmasının altıncı yıldönümünde farklı sesler, farklı temalarla anılacak. Yazarlar, sanatçılar ve bilim insanları düzenlenen söyleşi ve panellerde Yaşar Kemal’in edebiyatını kendi pencerelerinden değerlendirecekler.

Edebiyatımızın usta kalemi YAŞAR KEMAL aramızdan ayrılmasının altıncı yıldönümünde 27 – 28 Şubat günlerinde farklı sesler, farklı temalarla anılacak. Feridun Andaç, İdil Biret, Sacide Bolcan, Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez, Selim İleri, Barış İnce, Zülfü Livaneli, Çiğdem Odabaşı, Taylan Özgür Ölmez, Nebil Özgentürk, Türkan Şoray, Ayşegül Tözeren, Ahmet Ümit gibi isimlerin katılacağı söyleşi ve panellerde Yaşar Kemal’in edebiyatı; toplum belleği, toplum vicdanı, öncü bir doğa kavrayışı, katmanlı insan ve toplum gerçeği gibi pek çok yönüyle değerlendirilecek ve tartışılacak.


Bu etkinliklerin yanı sıra, edebiyatı gençlerin yaşamlarına katmak, gençlerde okuma kültürünün yerleşmesine destek vermek amacıyla Tarsus Belediyesi ile 3 Şubat - 1 Mart tarihleri arasında “Yaşar Kemal Okuma Günleri” düzenlendi.

Yaşar Kemal Vakfı, Büyükçekmece Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Tarsus Belediyesi ve Türk Tabipleri Birliği ortaklığında düzenlenen bu etkinliklerin tümü

Yaşar Kemal Vakfı YouTube kanalından izlenebilecek.

  • “Yaşar Kemal’in İstanbul’u”

27 Şubat 2021: Büyükçekmece Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen ilk etkinlikte Sacide Bolcan’ın moderatörlüğünde Feridun Andaç, “Anlatı Anakara’sından İzler/Yansılarda

Deniz Küstü, Al Gözüm Seyreyle Salih, Kuşlar da Gitti” romanlarına yansıyan İstanbul’u Yaşar Kemal’in bakışı ile anlatacak.

  • “Benim Romanlarımı Okuyanlar…”

27 Şubat 2021: Sarıyer Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle aynı gün düzenlenen ikinci etkinlikte Zülfü Livaneli, İdil Biret, Selim İleri ve Türkan Şoray kendi sanat yolculukları ve anıları eşliğinde “kendi Yaşar Kemal”lerini paylaşacaklar.

  • “Yaşar Kemal Anlatı Coğrafyasında Doğa/İnsan/Çevre”

28 Şubat 2021: Türk Tabipleri Birliği ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen günün ilk etkinliğinde Feridun Andaç’ın moderatörlüğünde; Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez ve Ayşegül Tözeren Yaşar Kemal’in edebiyatındaki doğa teması ve yazarın öncü doğa kavrayışı üzerine konuşacaklar.

  • “Binbir Çiçekli Bahçe: Yaşar Kemal’i Anıyoruz”

28 Şubat 2021: Maltepe Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen günün ikinci anma programında Nebil Özgentürk belgeselini sunacak, Barış İnce ve Ahmet Ümit, Yaşar Kemal edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulunacaklar, anma etkinliği Taylan Özgür Ölmez konseri ile sona erecek.

  • “Yaşar Kemal Okuma Günleri”

1 Mart 2021: Tarsus Belediyesi, Yaşar Kemal Vakfı’nın desteğiyle şubat ayını Yaşar Kemal ayı ilan ederek 3 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında ilk ve ortaöğretim öğrencileri ile yetişkinlere yönelik “Yaşar Kemal Okuma Günleri” etkinliği düzenledi. 1 Mart’ta yapılacak “Kilikya’nın İncisi Tarsus’tan Çukurova’nın Homeros’una Selam - Yaşar Kemal’e Saygıyla” etkinliğinde; belgesel film gösterimi, şiir ve türkülerle Yaşar Kemal dinletisi, okuma günlerinde yer alan öğrenci ve öğretmenlerin çalışmalarından örneklerden oluşan resim sergisi ve online söyleşiler olacak.


Comments


bottom of page