top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2022 Ursula K. Le Guin Kurgu Ödülünü Khadija Abdalla Bajaber kazandı

Ursula K. Le Guin Kurgu Ödülü'nün ilk sahibi The House of Rust romanıyla Khadija Abdalla Bajaber oldu. Jüri ayrıca iki finalist belirledi: Sequoia Nagamatsu'nun How High We Go in the Dark ve Catherynne M. Valente'nin The Past is Red adlı kitapları.

Bajaber'in Graywolf Press tarafından yayınlanan ilk romanında genç Aisha, balıkçı babasını kurtarmak için konuşan bir kedi ve kemiklerden yapılmış bir tekne eşliğinde yola çıkar. Khadija Abdalla Bajaber'in ilk romanı, canlı bir yer duygusuna ve hem Aisha'nın dünyasını hem de onun anlayışını - keskin gözleri herkesin üzerinde olan bir dev leviathanlar, yılan tanrılar ve kargalar dünyasını - sürekli olarak genişletme biçimine dayanıyor. Jüri, Bajaber'in üstün yazımı ve yenilikçi, etkileyici hikayesini övdü ve şunları söyledi: "Sahneler ardı ardına pırıl pırıl, dokulu, tamamen klişeden yoksun ve bilgeliğiyle dikkat çekiyor. Romanın yapısı cüretkar ve dil kullanımı uğrunda ölmeye değer.” Kısa listeye kalan dokuz kitap, halka açık bir adaylık sürecinin ardından Ursula K. Le Guin Edebiyat Vakfı tarafından seçildi. Bu ödül için emek veren bu yılki jüri üyeleri: adrienne maree brown, Becky Chambers, Molly Gloss, David Mitchell ve Luis Alberto Urrea idi. Açılış Ödülü, 21 Ekim 2022'de sanal bir törenle verildi. Bu yılki fiziksel ödül, sanatçı Salı Smillie tarafından tasarlandı.


Khadija Abdalla Bajaber, Mombasa doğumlu bir şair ve gazetecilik diplomasına sahip olan ve el yazması Graywolf Press Africa Prize'ın ilk romanı olarak seçilen ilk roman el yazması için Afrika'da ikamet eden bir Afrikalı yazar tarafından ödüllendirilen bir romancı.

Комментарии


bottom of page