top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2023 Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri sahiplerini buldu

DİSK Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap'ın düzenlediği Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri sahiplerini buldu. Ödüller 1 Eylül 2023 tarihinde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

7 Ekim 2015 tarihinde yaşamını yitiren şiirin ve umudun yorulmaz iğnesi Sennur Sezer’in anısı ve mücadelesini yaşatmak için DİSK Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap tarafından düzenlenen Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri sahiplerini buldu.


2016 yılından beri verilen ödüllerde bu yıl şiir dalında Emin Kaya “Dilini Yitirmiş Yabancı” dosyasıyla birincilik ödülüne değer görülürken, Doğu Kaşka da “Güneş Ancak Kurbağalar İçin Zulümdür” başlıklı dosyasıyla Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.


Orhan Alkaya, Nalan Çelik, A. Hicri İzgören, Gülce Başer ve Betül Dünder’den oluşan şiir jürisinin Emin Kaya’ya verdiği birincilik ödülünün gerekçesini Betül Dünder kaleme aldı. Dünder yaptığı açıklamda ödülün gerekçesini şöyle açıkladı: “2023 Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir Ödülü’nü ‘Dilini Yitirmiş Yabancı’ dosyasıyla alan Emin Kaya’nın günümüz şiirinin etkili bir ismi olacağını düşünerek; poetikasını oluşturan kavramların şiirindeki izleği taşırmadığını ve varoluşsal çabanın şiirle bütünleştiği yerde emeğin, paylaşmanın ve coğrafyayı boydan boya dolaşan bir isyanın inceden söylenmiş dizelerine varlığını, dilin eril hükümranlığını bilinçli bir söylemle kırma/dağıtma tavrının belirginliğini de dikkate alarak jüri ‘oy çokluğuyla’ kendisini ödüle değer bulmuştur.”


Başladığı yıldan beri Sennur Sezer adına öykü ödülü verildiği gibi, bu ödülde jüri üyeliği yapan ve 2022 yılının Ekim ayında aramızdan ayrılan Ahmet Tulgar adına da sadece bu yıla özgü olmak üzere bir özel ödül, daha önce açıklandığı üzere kararlaştırılmıştı.


Adnan Özyalçıner, Ayşegül Tözeren, Pakrat Estukyan, Eylem Ata Güleç ve Tunç Kurt’tan oluşan öykü jürisi bu yıl Sennur Sezer Emek ve Direniş Öykü Ödülü için Hatice Sabah’ın “Ben Robot Değilim” başlıklı dosyasını değer gördü. Sennur Sezer Emek ve Direniş Öykü Ödülleri Ahmet Tulgar Özel Ödülü için de Hamdi Topçuoğlu’nun “Limburg Hikâyeleri” başlıklı dosyası değer görüldü.


Eylem Ata Güleç kaleme aldığı gerekçede, Hatice Sabah’ın yine oy çokluğuyla aldığı ödül için şu değerlendirmelerde bulundu: “2023 yılı Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri kapsamında bu yılki öykü ödülüne, dosya bütünlüğünde hissedilen yaratıcı ve etkin hayal gücü, içtenlikle örülmüş olay örgüsü, kurgudaki anlık geri dönüşlerin karakterlerin aile tarihine güçlü bir ışık düşürmesi, karakterin içine doğduğu koşulları, çevresel faktörleri, büyüme pratiğini ve psiko-sosyal etkilerini başarıyla betimlemesi, özgün ve sahici öykü atmosferi kurmuş olması, betimleme ve ayrıntıların işlevsel kullanımı nedeniyle Ben Robot Değilim adlı öykü dosyası layık görülmüştür.”


Öykü ödül jürisinde yer alan Tunç Kurt da Hamdi Topçuoğlu’nun yine oy çokluğuyla değer görülen Sennur Sezer Emek ve Direniş Öykü Ödülleri Ahmet Tulgar Özel Ödülü için “Limburg Hikayeleri” dosyasına şu değerlendirmeyi yaptı; “Limburg Hikâyeleri, işçi sınıfının ağır iş koşulları altında ezilen karakterlerinin aynı zamanda kişisel acılarına, gurbet çekmenin ve öteki olmanın ağırlığına dokunan, incelikle kurgulanmış öykülerden oluşuyor. Hamdi Topçuoğlu, temelde insanı işaret eden derinlikli öyküler kurguluyor.


Sennur Sezer adına 1 Eylül 2023 tarihinde düzenlenecek olan törende ödül sahiplerine plaketleri verilecek ve ödül alan dosyalar Manos Kitap tarafından yayımlanacak.

Comments


bottom of page