top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kaçırılan çocuklar, günahkâr talebeler, katiller, ümitsiz âşıklar, aldatılanlar

Boşlukta Uyanmak romanıyla hatırı sayılır bir okur kitlesine ulaşan Burak Parmaksız, ilk öykü kitabı Beni Öldürme Mesafesi’nde ölümle tanışanların, ölüme yakın duranların ve kaybedenlerin hikâyelerini anlatıyor.

“O gün stadın arkasındaki eski lunaparkta iki kişi ölmüştü. Biri bendim. Öldürenlerse en yakınlarımdı. En iyi iki arkadaş... Ellerinde bıçak vardı. Bir fili bile rahatlıkla doğrayabilecek kadar keskin, görünmez bıçaklar. Beni öldürme mesafesinde durdular. Saniyeler içinde vücudumun her yerinde yaralar açıldı. Acıyı hissetmiyordum. Sadece görüyordum. Yaralarım gün geçtikçe daha da açıldı. Her şey yavaş yavaş yok oldu.”


Beklenmedik karşılaşmalar, tekinsiz mekânlar ve hüzünle boyanmış suratlarla süslediği öykülerinde, bambaşka kahramanların izini sürmeye çağırıyor okuru.


Burak Parmaksız, Sakarya'da dünyaya geldi. 1999 Gölcük depreminin ardından ailesiyle birlikte Samsun'a taşındı. Yaklaşık üç yıl kadar orada yaşadıktan sonra tekrar doğduğu yere, Sakarya'ya döndü. Lise eğitimini burada tamamladı. Üniversite sınavına üçüncü girişinde Maltepe Üniversitesi Uçak Teknolojisi Bölümü’nü kazandı ve İstanbul’a yerleşti. Bölümünü sevemediği için ikinci senesinde üniversiteyi bıraktı. İstanbul’da yaşamayı sürdürdü. Bir süre kurumsal şirketlerin dijital pazarlama departmanlarında çalıştı. Uzun bir süre reklamcılıkla ilgilendi. Ardından yazı ile tanıştı ve bu sırada ilk kitabı olan Hayalperest'i yazdı. Kitap, okurlar tarafından büyük bir ilgi gördü. Hayatı tamamen değişti. Kendini yalnızca edebiyata verdi. Çeşitli dergilerde yazmaya başladı. Halen Ayı dergisinde aylık yazılarına devam ediyor.


BENİ ÖLDÜRME MESAFESİ

Burak Parmaksız

İthaki Yayınları, 2023

Tür: Öykü

64 s.

Comments


bottom of page