top of page
 • YouTube
 • IG
 • twitter
 • Facebook
Ara
 • Yazarın fotoğrafıLitera

Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü başvuruları başladı

Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü, her yıl Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından verilmek üzere, kadın yazarların ilkgençlik edebiyatı türündeki üretimlerini destekleme ve edebiyatta fırsat eşitliğine katkıda bulunma amacıyla düzenleniyor.


Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü, her yıl Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından verilmek üzere, kadın yazarların ilkgençlik edebiyatı türündeki üretimlerini destekleme ve edebiyatta fırsat eşitliğine katkıda bulunmak amacıyla ortaya çıktı.


Ödül, ilkgençlik edebiyatı türünde, roman, öykü ya da anlatı dallarında eser veren tüm kadın yazarlara açıktır ve başvuruda yaş sınırı aranmaz. Ödüle, ilgili takvim yılı içinde yayımlanmış birden fazla yapıtla başvurulabilir. Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü ile daha çok kadın yazarın eser üretmesi ve ilkgençlik edebiyatı türünün bilinirliğinin artması amaçlanmıştır.


Son başvuru tarihi 1 Mayıs 2023.


Seçici kurulun değerlendirmesi sonucu ödülü almaya hak kazanan kadın yazara, 50 bin TL para ödülü verilecektir.


Seçici Kurul:


Seçici Kurul Başkanı

PROF. DR. JALE PARLA


Seçici Kurul Üyesi

PROF. DR. NÜKET ESEN


Seçici Kurul Üyesi

PROF. DR. SİBEL IRZIK


Seçici Kurul Üyesi

MÜGE İPLİKÇİ


Seçici Kurul Üyesi

ASUMAN KAFAOĞLU-BÜKE


Başvuru ve ayrıntılı bilgi için:

https://beyhaneczacibasiedebiyatodulu.com/


Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü Yönetmeliği

 1. Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü, her yıl Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından kadın yazarların ilkgençlik edebiyatı türündeki üretimlerini desteklemek ve edebiyatta fırsat eşitliğine katkıda bulunmak amacıyla verilir.

 2. Ödül, ilkgençlik edebiyatı türünde, roman, öykü ya da anlatı dallarında önceki yıl içinde kitap yayımlamış tüm kadın yazarlara açıktır. Yaş sınırı yoktur. Ödüle birden fazla yapıtla başvurulabilir.

 3. Kitapların Türkçe yazılmış, ilk baskısı önceki takvim yılı (1 Ocak – 31 Aralık) içinde gerçekleşmiş ve ISBN numarası almış bir yayın olması gerekmektedir.

 4. Ödül başvurusu yazar ya da yazarın onayıyla yayınevi tarafından yapılır.

 5. Başvuru formu beyhaneczacibasiedebiyatodulu.com adresinden edinilir. Eksiksiz şekilde doldurulan ve imzalanan form, kısa özgeçmiş, iletişim bilgileri (adres, telefon, e-posta adresi) ve başvurusu yapılan yapıtın 6 (altı) nüshasıyla birlikte aşağıdaki adrese gönderilmelidir. (Başvurunun yayınevi tarafından yapılması durumunda yazardan alınacak yazılı onay da dosyaya eklenmelidir.)

 6. Başvuru Adresi: Emre Ersezer (Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü) adına Kanyon Ofis Büyükdere Caddesi 185 34394 Levent – İstanbul

 7. Ödül başvuru dosyası 1 Nisan – 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında -en geç 1 Mayıs 2023 saat 18:00’e kadar ulaşacak şekilde- elden, posta ya da kargo yoluyla iletilebilir.

 8. Ödül koşullarına uymayan başvurular değerlendirme dışı tutulur. Gönderilen başvuru dosyaları ve kitaplar iade edilmez.

 9. Ödül, seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda verilir. Kurulun ödül değerlendirme sürecinde bir Vakıf temsilcisi toplantılara katılabilir ancak oy kullanamaz.

 10. Seçici Kurul Başkanı’nın yönetiminde toplanan kurul, genel değerlendirmenin ardından kazananı gizli oylamayla belirler. Ödül gizli oylamada en fazla oy alan yazara verilir. Yeterli toplama ulaşılmazsa, oylama tekrar edilir. (Seçici Kurul toplantısına katılamayan üyeler, oylarını kapalı zarfla önceden Seçici Kurul Başkanı’na gönderebilirler.)

 11. Seçici Kurul Üyeleri, üyelikleri sırasında ödül başvurusunda bulunamaz.

 12. Ödül değerlendirme sürecinin sonucunda yalnızca ödülü kazanan duyurulur, diğer başvuranlar arasında herhangi bir sıralama yapılmaz.

 13. Bu ödülü kazanan yazarlar, daha sonraki yıllarda ödüle yeniden başvuramaz.

 14. 2023 yılı için Beyhan Eczacıbaşı İlkgençlik Edebiyatı Yılın Kadın Yazarı Ödülü tutarı 50.000 (elli bin) TL olarak belirlenmiştir.

 15. Ödül 2023 Eylül ayı içinde açıklanır. İstanbul’da gerçekleştirilecek törenle Vakıf Yönetimi ve Seçici Kurul tarafından takdim edilir.

 16. Seçici Kurul Prof. Dr. Jale Parla (Başkan), Prof. Dr. Nüket Esen, Prof. Dr. Sibel Irzık, Müge İplikçi ve Asuman Kafaoğlu-Büke’den oluşmaktadır.

Comments


bottom of page