top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Modernist edebiyatın önde gelen temsilcisi Musil'den öyküler

Merkezinde kadın karakterlerin yer aldığı "Aşkın Tamamlanışı" ve "Sakin Veronika'nın Baştan Çıkışı" adlı iki uzun öyküden oluşan Birleşmeler ilk kez Türkçede.

"Her şey susuyor ve bekliyordu, her şey onlar yüzünden oradaydı... Sonsuza dek uzanan parlak bir iplik gibi dünyanın içinden geçen zaman, bu odanın ortasından, bu iki insanın ortasından geçiyor gibi görünüyordu..." Musil'in ilk dönem eserlerinden olan Birleşmeler, merkezinde kadın karakterlerin yer aldığı "Aşkın Tamamlanışı" ve "Sakin Veronika'nın Baştan Çıkışı" adlı iki uzun öyküden oluşuyor. Bu iki öyküyü dünya edebiyatının en girift eserlerinden kabul eden eleştirmenlere göre Musil okura, başyapıtı Niteliksiz Adam'da mükemmelleştireceği yüksek modernist üslubunun erken bir görüntüsünü sunuyor.

Robert Musil 1880'de Avusturya'da doğdu. Askerî lisede eğitim aldıktan sonra makine mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yalnızca bir yıl süren araştırma görevliliğinin ardından aile geleneğinin dışına çıkarak Berlin'de felsefe ve psikoloji okudu. Bu dönüm noktasında ilk yapıtı olan Genç Törless'in Buhranları romanını yazdı. Eserinin ilgi görmesiyle birlikte Musil kendini bütünüyle edebiyata adadı. Fakat dönemin birçok büyük sanatçısı gibi yalnızlık ve yoksulluk içinde yaşadı. Eserleri Naziler tarafından yasaklanınca eşiyle birlikte Cenev­re'ye göç etti. 20. yüzyıl Avrupa'sına dair sosyopolitik gözlemleri drama, öykü ve romanlarının temelini oluşturdu. Hayatı boyunca üzerinde çalıştığı ve tamamlayamadığı eseri Niteliksiz Adam modern roman türünün en önemli başyapıtlarındandır. 1908'de fragman olarak yayımlanan "Sakin Veronika'nın Baştan Çıkışı", daha sonra "Aşkın Tamamlanışı" öyküsü de eklenerek Birleşmeler adlı derlemede son halini aldı. Musil 1942'de öldü.

BİRLEŞMELER Robert Musil

Can Yayınları, 2023 Çeviri: Anıl Alacaoğlu Tür: Öykü 104 s.

Comments


bottom of page