top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Peppone’nin insanlık dolu hikâyeleri

Dünya siyasi mizah tarihinin en çok iz bırakan kahramanı Don Camillo’nun maceraları Don Camillo ve Sürüsü ile devam ediyor.


Don Camillo ve Peppone, Bassa’daki küçük kasabalarında, savaş sonrası yıllarda her zamanki maceralar, intikamlar, şakalar ve karşılıklı stratejilerle dolu çekişmelerine devam ediyor. Bilindiği üzere zıt uçlar çoğu zaman diğer tarafta birleşirler. Bu nedenle öyle şeyler olabilir ki bu ikiliden hangisinin seçmen kabininden boş oy vererek ya da komünist partiye oy vererek çıktığını tahmin edemez insan.


Bir bakarsınız bu ikili yeni biten savaşın karanlık hatırası olan tankı saklamakla meşguldür. Don Camillo ve Peppone’nin maceraları, politik çatışmaları, ideolojileri, tarihi aşar ve günümüzde insanlık dolu hikâyelere dönüşür.


İnsan bu hikâyelerde iyi niyet, masumiyet ve asalet dolu “Küçük Dünya”yı keşfeder.


Giovanni Guareschi, İtalyan gazeteci - yazardır. 1908 - 1968 yılları arasında yaşadı. 1936 - 1945 arasında haftalık mizah dergisi 'Bertoldo'da yazılar yazdı; 1945'te 'Candido' gazetesini kurdu. Birkaç mizah romanı yazdıktan sonra 1948'de yarattığı Don Camillo tipiyle uluslararası bir ün kazandı.


DON CAMILLO VE SÜRÜSÜ

Giovani Guareschi

Bilgi Yayınevi, 2022

Çeviri: Müge Çevikoğlu

Editör: Biray Üstüner

440 s.

Commentaires


bottom of page