top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Hasan Ali Toptaş'a verilen Sedat Simavi Ödülü iptal edildi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, geçtiğimiz hafta pek çok kadın tarafından sosyal medyada tacizle suçlanan yazar Hasan Ali Toptaş’a verilen Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nün iptal edildiğini duyurdu.LiteraHaber Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, edebiyat dünyasına ilişkin taciz iddialarına dair açıklama yaptı ve Hasan Ali Toptaş’a 2013 yılında verilen Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nün iptal edildiğini duyurdu.


“Her Türlü Şiddet ve Tacizin Karşısındayız” başlığıyla yayımlanan TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında “Kadınlar çalışma yaşamının her kademesinde başarıyla yer almaktadır. Karşılarındaki en önemli engellerden birinin işin zorluğu değil, iş hayatında karşılaştıkları cinsel tacizler olduğu ortadadır ve bunun her gün birçok örneği kamuoyuna yansımaktadır. Kadınlara, erkeklere, çocuklara yönelik şiddet, cinsel içerikli, bedensel, sözlü saldırı ve bezdiri içeren her türlü davranış taciz ve suçtur. Günümüzde yasal düzenlemelerle engellenmeye çalışılan cinsel tacize karşı toplumun her bireyi ve kurumu karşı çıkmakla sorumludur. TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu bu konuda yıllardır bir çalışma yürütmektedir. Hazırlanan Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu ile hem kadın habercilerin yaşadıkları sorunlar gündeme taşınmış, hem de kadın haberlerinin nasıl hazırlanması ve medyada nasıl yer alması gerektiği ile ilgili ilkeler ortaya konulmuştur” denildi.


Ödül 2013 Yılında Verilmişti

Son dönemde tartışılan taciz ifşalarını yönetim kurulu gündemine alan Cemiyet, Hasan Ali Toptaş’ın ödülünü iptal ettiğini şu sözlerle duyurdu: “Bu yazarlardan biri olan Hasan Ali Toptaş 2013 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü almıştı. Hasan Ali Toptaş’ın kamuoyuna yaptığı açıklamalar da dikkate alınarak konu değerlendirilmiştir. Yönetim Kurulu TGC internet sitesindeki 2013 TGC Sedat Simavi Ödülleri’ni kazananlar listesinden Hasan Ali Toptaş’ın adının kaldırılarak verilen Edebiyat Ödülü’nün iptal edilmesine karar vermiştir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak her türlü şiddet ve tacizin karşısında olduğumuzu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunarız”.


Ödülü Geri Alınmış, Filmi İptal Olmuştu


Geçtiğimiz hafta Hasan Ali Toptaş ile ilgili beyanların yayımlanmasından sonra yayın dünyasındaki taciz olaylarına dair birbiri ardına iddialar ortaya atılmıştı. Everest Yayınları taciz suçlamaları nedeniyle Hasan Ali Toptaş ile yayın ilişkisini koparmış, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen ve bu yıl Hasan Ali Toptaş’a giden Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün de geri alındığı belirtilmiş, yönetmen Ali Aydın ve yapımcı Müge Büyüktalaş da Toptaş’ın kitabından uyarlanacak film projesini iptal ettiklerini açıklamıştı.

Comments


bottom of page