top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Hiç küsmeyen arkadaş olur mu?

Nagihan Kahraman, Hanzade Servi’nin çocuk kitabı Hiç Küsmeyen Arkadaş Aranıyor üzerine yazdı: "Arkadaşlığın, dostluğun ve en önemlisi de bunları sürdürebilmenin öneminden başka mevzulara da değiniyor Hanzade Servi. Mahalle hayatı, komşuluklar, ailelerin çocuklarından beklentileri, meslek seçiminin önemi, yanlış anlaşılmalar, yalnızlık bunlardan bazıları."Arkadaşlık kurmak, dostlar biriktirmek hayatın her döneminde insan için önemli olagelmiştir. En yakın arkadaşlar da genelde okulda edinilenler olur ve insana hep sonsuza kadar sürecekmiş gibi gelir. Öyle olmaz elbette; sebepsiz yere konuşmamaya, görüşmemeye başlar insanlar yetişkinlikte. Bunun sebebini bir türlü anlayamaz elbet çocukken insan; ancak büyüdüğünde yaşadığı zaman anlaşılabilecek bir durumdur bu. Sonra da çok da üzerinde durmadan akar gider hayat. Çünkü herkesin kendine göre hayat telaşı vardır ve bu tip "küçük" mevzulara ayıracak vakit bulamamaya başlar zamanla. Bir yakın arkadaş edinme ve her şeyi onunla paylaşma isteği ancak çocuklukta hayatın merkezine yerleşecek denli önem teşkil eder. Küsmek, barışmak ve bunlar arasında geçen süre sonsuz gibi gelir insana. Yetişkinlerin asla anlayamayacağı bir dert olarak kalır çocuklukta. Arkadaşlık ve dostluk üzerine pek çok çocuk kitabı yazılmıştır yıllar içinde şüphesiz. Ancak hiç küsmeyen birinin arandığı bir ilanın olduğu kitaba rastlamak pek alışık olduğumuz bir şey değil. Geçtiğimiz günlerde tam da bu özellikte bir kitap yayımlandı: Hiç Küsmeyen Arkadaş Aranıyor.


Çocuk kitaplarıyla tanıdığımız Hanzade Servi’nin İthaki Çocuk Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı. Yazarın Tudem Edebiyat Ödülleri, 2008 Gülmece Öykü Yarışması’nda Yayınevi Özel Ödülü, 2014’te Korku Öyküleri Yarışması’nda da birinciliği bulunuyor. Ayrıca Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyat Vakfı İlk Gençlik Roman Ödülü de var. Bu yeni çocuk kitabı Hiç Küsmeyen Arkadaş Aranıyor’un çizimleri ie sanat hayatına Hollanda’da devam eden Gözde Eyce’ye ait.


Dönenyol ilçesinde ailesiyle yaşayan Çimen, bir gün Dönenyol Gazetesi’nde bir ilanla karşılaşır: “HİÇ KÜSMEYEN ARKADAŞ ARANIYOR”. Altında da şöyle bir açıklama: “Her gün hal hatır soran, geçmişin hatalarını bugüne taşımayan, görüşmek istediğimde bahane bulmayan, çat kapı sürprizlerle günümü aydınlatan, mutluluğumu kıskanmayan, dertlerimi küçümsemeyen, hem iyi hem kötü günümde hep yanımda olacağını bildiğim, hiç küsmeyen arkadaş aranıyor. Müracaat: Elbette Çıkmaz Kafe, 3 numaralı masa.” Bu, yerel gazetede her gün çıkan birçok ilandan yalnızca biridir. On iki yaşındaki Çimen için ise oldukça ilgi çekici gelir çünkü en yakın(!) Arkadaşı Nil’in kendisine yerli yersiz sürekli küsmesinden muzdariptir. Dört katlı bir apartmanda birbirinden ilginç komşularıyla yaşayan Çimen bu küçücük ama renkli kasabada verilen ilanların ve gizemli olayların da peşine düşer. Hem küsmeyen bir arkadaş arayan yabancıyı bulur hem de kendi arkadaşlığını kurtarmanın yollarını aramanın peşine düşer. Ancak Çimen için yetişkinleri anlamak çok kolay değildir. Küsmek kolaydır da o, “püsmek”i anlamaya çalışır. Yani aralarında bir tartışma olmasa dahi iletişim kesilen birbirlerinden kopan insanları… Böylece Çimen'in macerası başlar.


   Arkadaşlığın, dostluğun ve en önemlisi de bunları sürdürebilmenin öneminden başka mevzulara da değiniyor Hanzade Servi. Mahalle hayatı, komşuluklar, ailelerin çocuklarından beklentileri, meslek seçiminin önemi, yanlış anlaşılmalar, yalnızlık bunlardan bazıları. Aslında epey konu var kitabın içinde ince ince işlenen görüleceği üzere. Her şeyin görüldüğü/anlaşıldığı gibi olmayabileceği, özellikle de yetişkinlerin çocuklardan daha çocuk gibi davranabildiği de anlatılmış romanda. Hata yapma ve bunlardan ders çıkarma da bir yetişkinlik dersi olarak çıkıyor genç okurların karşısına. Yazar bunu esprili bir dille yapıyor. Arada okurla metnin arasına girmesinin sebebi de bu nükteli/mizahi anlatımı. Kitapta konunun geçtiği ilçeden başlayarak apartmanların, kafelerin, dükkanların hatta komşuların bile adı garip(!)Yazar da bu garipliklere kendince bir açıklama getirme amacıyla araya giriyor bol bol. (Evet, böyle yapıyor. :) Sonunda bir çocuk romanından bekleneceği şekilde yoluna giriyor işler ancak bu romandan sadece minik okurların değil yetişkinlerin de büyük keyif alacağını ve üzerine düşüneceğine inanıyorum. Hiç küsmeyen bir arkadaş var mıdır, hatta düşmeyen de mümkün müdür? Bu soruların cevabını bulmak isteyen okurlara Hanzade Servi’nin İthaki Çocuk Yayınları’ndan çıkan bu romanını öneriyorum.

HİÇ KÜSMEYEN ARKADAŞ ARANIYOR

Hanzade Servi

İthaki Çocuk Yayınları, 2024

Tür: Çocuk Romanı

168 s.


Commentaires


bottom of page