top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yıl, bir elmanın iki parçası gibiydi: Kasım ve Hızır günleri…

"Başar Yılmaz’ın öyküleri halk takvimindeki Kasım günlerini tefsir eden bir anlatıma sahipse de, onun kaleminde aynı zamanda Kasım günlerinin içine bir tohum misali düşen cemrelerin, şehre dönen kırlangıçların, bitkileri onaran kalem aşılarının, dut yaprağını yuva yapan ipek böceklerinin baharı muştulayan umudu da vardır."

Eskiler, takvim derken insanı değil tabiatı gözetiyorlardı. Yıl, bir elmanın iki parçası gibiydi: Kasım ve Hızır günleri…


Kasım günleri; günlerin kısaldığı, Ayaz Paşa’nın kol gezdiği, kırağının acı patlıcanı bile çaldığı günlerdir. Gelgelelim her fırtına içinde bir gökkuşağı saklar.


Meteoroloji raporlarında şöyle geçer: “Bazı yerlerde yağmur yağabilir.”


Ötesini söylemek yazarın üstüne borçtur: “Bazı yerlerde eleğimsağma görünebilir.”


Başar Yılmaz İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunu. 2021 yılı Kasım ayında ilk romanı “Beni Hatırla” Luna Yayınları tarafından yayımlandı. Eskişehir Sanat Derneği’nin düzenlediği Dorlion Öykü Yarışmasında “Babam Öldü mü?” öyküsü ile mansiyon, Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlendiği Sancar Maruflu Öykü ve Oyun Yazma Yarışmasında “Pencere” isimli öyküsü ile yarışma birinciliği, Mahal Edebiyat Öykü Yarışması'nda "Âlemin O En Yağmurlu Gecesi" öyküsü ile yarışma birinciliği ödüllerini kazanmıştır. "Âlemin O En Yağmurlu Gecesi" öyküsü, yarışmada derece alan diğer öykülerle beraber oluşturulan öykü antolojisine adını vererek 2022 Eylül ayında Mahal Edebiyat tarafından yayımlandı. Öyküleri Litera Edebiyat, Münzevi Sanat, Mahal Edebiyat, Kar Öykü, Yaşam Fanzin gibi edebiyat dergileri ve platformlarında yayımlandı. Yaşamını İzmir’de sürdürmektedir.


KARA KIŞIN GÜN IŞIĞI

Başar Yılmaz

Vacilando Kitap, 2023

Editör: Mustafa Okumuş

Tür: Öykü

88 s.

Comments


bottom of page