top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Milliyet Sanat 49 yaşında

Milliyet Sanat dergisinin Ekim sayısı çıktı!


İlk sayısını Eylül 1972’de çıkaran Milliyet Sanat, geride bıraktığı 49. yılı, yine elinizden bırakamayacağınız bir sayıyla kutluyor! Milliyet Sanat’ın Ekim 2021 sayısında Haliç’teki Tersane İstanbul’da düzenlenecek Contemporary İstanbul’un başkanı Ali Güreli ile söyleşi, yeni filmi ve dizisiyle yeniden izleyici karşısına çıkan Nejat İşler’in Asu Maro ile söyleşisi, 29 Ekim’de Mimar Sinan Operası’nın dünya prömiyeri ile açılacak yeni AKM, 25. yılını yerli ve yabancı 25 oyunla kutlayan İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali, fantastik bilimkurgu romanı Dune ve sinemadaki lanetli uyarlamaları, 1-10 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 31. Akbank Caz Festivali ve daha birçok renkli içerik okurları bekliyor.


Milliyet Sanat, ekim sayısının kapağında okurları 7-10 Ekim’de yeni yerinde, Tersane İstanbul’da 16. Edisyonunu gerçekleştirecek Contemporary İstanbul ile karşılıyor. Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, her yıl çağdaş sanatın nabzını tutan fuarı ve yeniliklerini anlatıyor. Plastik sanatlar sayfalarında ayrıca, Selçuk Demirel’in “Bir Ağacın Altında” sergisinin yanı sıra Dirimart’ın kurucusu Hazer Özil’in, “Ne Yerdeyim Ne Gökte” başlıklı sergisini anlatan Ramazan Can’ın, üçüncü kişisel sergisi “Mühür”ü açan Burcu Erden’in, sanat koleksiyonerliği üzerine Murat Ülker’in, “Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru” sergisinin küratörü Oğuz Erten’in, 1-11 Ekim düzenlenen 212 Photography İstanbul’un festival direktörü Banu Tunçağ’ın röportajları yer alıyor.


Ekim sayısının Ayın Söyleşisi bölümünde Asu Maro, sekiz bölümü aşmayan konuk oyunculuklar, başı sonu belli dijital işlerle gönlündeki kariyeri inşa eden Nejat İşler’i ağırlıyor. Oyuncunun son filmi “9,75” ve ikinci sezonu yayınlanmaya başlayan “Saygı 2” dizisiyle başlayan sohbet, hayata ve hayattaki seçimlere uzanan zengin bir söyleşiye dönüşüyor.


Milliyet Sanat, sinema sayfalarında; Frank Herbert’ın, Denis Villeneuve imzasıyla yeni bir sinema uyarlamasında bir kez daha izleyici karşısına çıkan “lanetli” Dune romanına geçmişte bulaşan yönetmenlerin yaşadıklarına yakından bakıyor. 8-17 Ekim’de İstanbul’da, 14-19 Ekim’de Ankara’da, 22-26 Ekim’de ise İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak Filmekimi, “Otel Transilvanya: Transformanya” ile oyunculuktan şarkıcılığa uzanan serüvenine yapımcılığı da ekleyen Selena Gomez, 2-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali, James Bond’u canlandıran aktörlerin incelemesi gibi farklı içerikler de aynı sayfalarda okurları bekliyor.


22 Ekim-20 Kasım arasında 25. yılını 25 yerli ve uluslararası yapımla kutlayan İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali, hem fiziksel hem çevrimiçi gerçekleşecek heyecan uyandıran programıyla Milliyet Sanat sayfalarına konuk oluyor. Festival kapsamında oyunlarını sahneleyecek olan BAM İstanbul ekibi “Istırap Korosu”nu, Zerrin Tekindor ise “Toz”u anlatıyor. Seçkin Selvi ise yeni yazısını, geçtiğimiz ay hayatını kaybeden usta oyuncu Ferhan Şensoy’a ayırıyor.


Milliyet Sanat ekim sayısında, 12 yıl sonra perdesini Mimar Sinan Operası’nın dünya prömiyeri ile açmaya hazırlanan Atatürk Kültür Merkezi’nin heyecanı da sanatseverleri bekliyor.


1-10 Ekim tarihleri arasında “yeniden şehrin caz hâli” sloganıyla düzenlenen 31. Akbank Caz Festivali’nin ve beşinci nüshası 2-3 Ekim tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek Sónar Festival’in yer aldığı müzik sayfalarında, Egemen Limoncuoğlu yeni albümleri “Future Past”i sevenleriyle paylaşan Duran Duran’ı kaleme alıyor. Müzik sayfaları yeni albümler, projeler ve Naim Dilmener’in Müzikal Günce’si ile dolu dolu devam ediyor. Çocuklar için kitap önerileriyle başlayan edebiyat sayfalarında Şaziye Karlıklı yeni kitabı Son Kadın’ı, Başar Başarır yeni romanı Dolunay İki Gece Sürer’i, Goncourt Ödüllü yazar Leila Slimani ise yeni romanı Başkalarının Ülkesi’ni anlatıyor. Ekim 2021 sayısının podcast sayfasına ise 20 yıldır sürdürdüğü radyo programı “Cinayet Masası”nı podcast olarak da dinleyicilerle buluşturan Sevin Okyay konuk oluyor.

Comments


bottom of page