top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Nazan Öncel’den Roman: ‘Yarınsız Yarın’

Müzisyen ve şarkı sözü yazarı Nazan Öncel’in “Yarınsız Yarın” adlı ilk romanı Everest Yayınları’nca okura sunuldu. Didem Ünal’ın editörlüğünü üstlendiği kitabı Ergün Gündüz resimledi. Öncel kitabında, çocukluktan yaşlılığa büyümeyi, âşık olmayı ve kaybetmeyi anlatıyor.Yarınsız Yarın, İzmirli sanatçının ilk yazarlık denemesi. Mizah ve edebiyat dergilerinde çok sayıda makale ve denemeleri yayınlanmış olan Nazan Öncel, kendine özgü diliyle ve ustalıkla yazdığı hikâyelerini müziğe taşıyarak hikâye anlatan şarkı yazarlığı geleneğinin ilk kadın temsilcisi sayılıyor. İnsan olmanın sorumluluğuyla toplumun yaralarına işaret ederken “Edebiyatta olduğu gibi şarkılar da her şeyi söylemelidir,” diyen sanatçı, bu ilk romanında başka edebi olanakların peşine düşüyor.


“Bazen kelimelere ihtiyaç duymadan gelen şey mutluluktur, ama kalıcı olmadığını bilirsiniz. Zamanı durdurmak ne kadar mümkünse mutluluğu tutmak da ancak o kadar mümkündür. Tekrarına en çok ihtiyacımız olup da tutamadığımız şeydir zaman. Oysa sonsuza kadar mutlu yaşadılar klişesine bile göz yumabilirdim, fakat böyle bir şeye gücüm yetmezdi ve zaman paha biçilmezdi.


Bazıları geçmişini susturmayı, bazıları geleceğini konuşturmayı hayal eder durur. Ne geçmiş susar ne de gelecek konuşur. Bazen bir yarın bir ömre değecek kadar değerli olur ve o tek bir güne her nefesinde minnet duyarsın.” – Nazan Öncel
Yazar: Nazan Öncel, Resimleyen: Ergün Gündüz, İstanbul, 2020, Everest Yayınları, 250 s.


-gamma.jpg
bottom of page