top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Notos’un 86. Sayısında Leyla Erbil Dosyası Var


Yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştürmeyi amaçlayan Notos, son sayısında çağdaş edebiyatımızın sınırları zorlayan yenilikçi yazarı Leylâ Erbil’e yöneliyor. Edebiyatımızın geleneksel klasik kalıplarının dışına çıkmaya başlayan ve bu yüzden ana akımın gücüyle kırılmaya çalışılan 50 Kuşağı yazarlarının yazdıklarının ne denli önemli olduğu daha sonra anlaşıldı. 50 Kuşağı’nın en ayrıksı yazarlarından biri olarak Leylâ Erbil edebiyatımızda büyük bir iz bıraktı. Notos’un Leylâ Erbil’in anlatı dünyasını ortaya koymaya çalıştığı dosyada Necmi Sönmez, Murat Gülsoy, Hulki Aktunç, Fatih Altuğ, Mehmet Fatih Uslu, Olcay Akyıldız, Merve Şen ve Esra Nur Akbulak’ın yazıları, Onur Aşkın, Buse Ustaoğlu ve Seda Mit’in desenleri yer alıyor.


Notos’un bu sayısında öncelikle bir müzik insanı, önemli bir yorumcu olarak tanınan Hüsnü Arkan ile dünden bugüne sanat yolculuğu, romanları, şiirleri ve müziğindeki sanat anlayışı üstüne bir söyleşi yer alıyor.


Aganta bölümünde günümüz edebiyat dünyasına ve güncel kitaplara dair yazılarıyla Başak Bingöl Yüce, Deniz Gündoğan İbrişim, Esin Akşar, Fatih Balkış, Gökhan Yavuz Demir, Pınarnaz Eren, Aslı İdil Kaynar ve Alper Güngör var.


Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Barış Müstecaplıoğlu hayatında iz bırakan kitapları, Yalçın Tosun ise en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.


Kadir Işık ve Aylin Sökmen kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yayımlanan son kitaplarını anlatıyor.


Foto-Yazı bölümünde Silva Bingaz’ın fotoğrafını Feride Çiçekoğlu kısa bir anlatıyla yorumluyor.


Kitaplık bölümünde Şenay Eroğlu Aksoy, Öznur Yalgın’ın öykü kitabı Ağırküre’yi, Banu Yıldıran Genç ise Derya Sönmez’in öykü kitabı Sırça Kanatlar’ı inceliyor.

Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: C.D. Rose, Bahri Vardarlılar, Roni Margulies, Buket Arbatlı, Murat Çelik, Nurhan Şahinkaya, Günay Çetao Kızılırmak, Gamze Haklı Geray, Rıdvan Hatun, Berna Terziahmetoğlu, Soner Yıldırım.
Comments


bottom of page