top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Gülümsemesi, buruşuk bir gömlekle solmuş bir kadın

Yarım kalan cümleleri, söyleyeceklerini susanların eksik parçalarını tamamlıyor Öznur Unat ilk kitabı Palaçinka’da.

“Ayaklarım toprağın içindeydi. Hortumun ucundan akan su bulunduğu yeri iyice ıslatıp, çevresinde minik bir gölcük yaptıktan sonra mutlaka sızacak bir yol buluyordu. Önce incecik, ip gibi bir yolda ilerliyor, peşi sıra gelen suyla iki üç parmak derinliğinde bir kanal oluşturuyor, buradan ilerleyen su, bahçenin aşağılarına inerek fasulyelere kadar gidiyordu.”


Hayallere tutunup yaşadığını hissetmeye çalışanların ağzına bir akide şekeri koyuyor, o eridikçe hayaller gerçek oluyor sanki. Duru ve sakin bir seslenişle, seneleri sırtlanmış bir aşkın emanetleri, özenle saklanmış bir sırrın keskinliği dökülüyor satırlara. Öznur Unat, iyi ol, diyor okuruna. Hayatın acı tadına bir tabak palaçinka…


Öznur Unat, Yolcu. 1972‘de İzmit’te doğdu. Okullar okudu, işe girdi, anne oldu. Efe ve Ela biraz büyüyünce şimdi sıra bende dedi. Ne yapmak istiyordu? Filmi başa sardı. Yine okullar okudu. Ama bu sefer canının çektiğini: “Psikoloji.” Yazı yazmayı ve yolda olmayı hep sevdi. Önce ailecekgeziyoruz.com’u, sonra da Kalemevi’ni doğurdu. Öyküler yazdı, öyküler sildi. Yazdıkları, Birikim Dergisi, Trendeki Yabancı, Ecinniler, Öykü Gazetesi, Edebiyatist, Altıyedi Dergi, Parşömen Fanzin, Edebiyat Haber, K24 gibi muhtelif mecralarda yer aldı. Yolda olmakla meşgul ve bundan mutlu.


PALAÇİNKA

Öznur Unat

Vacilando Kitap, 2022

Editör: Mustafa Okumuş

Tür: Öykü

88 s.


Comments


bottom of page