top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Roket'in üçüncü sayısı çıktı

Bilimkurgu öykü dergisi Roket’in üçüncü sayısı okurlarla buluştu. “Hiçbir yazarın öyküsü iki sayı üst üste dergide yer almayacak,” kuralı gereği yeni sayıda bir önceki sayıya göre tamamen farklı yazarların öyküsü yer aldı.
"Derginin editörlüğünü yürüten Ruhşen Doğan Nar’ın üçüncü sayı için kaleme aldığı önsöz şu şekilde:


İLERLİYORUZ

Bilim ve kurgunun birlikteliğinden doğan bilimkurgu; distopya, ütopya gibi birçok alt türüyle insanlığın geleceğine ışık tutuyor. Kimi zaman bize mühim uyarılarda bulunuyor, kimi zamansa önümüze ulaşılması gereken hedefler sunuyor. 

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız şu günlerde, Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir,” sözünü pusula edinerek ikinci yüzyılımızda bilime ve bilimkurguya çok daha fazla önem vermemiz gerekiyor.

Üçüncü sayımızla birlikte büyük bir değişim de yaşıyoruz. Roket Bilimkurgu artık Roket Kitap etiketiyle okurlarla buluşuyor. Bundan sonra dergimiz düzenli periyotlarla çıkacak ve dergimize birçok internet satış sitesinden ulaşılabilecek.

Yeni sayımızda yer alan yazarlar şöyle: 

Barış Toprak, Anıl Şahal, Meltem Dağcı, Kaya Berk İpek, Rıdvan Karlıdağ, Batuhan Pozut, Zeynep Altuntaş, Uğur Aydın, Sibel Bozkurt, Didem Kazan Sol, Hüseyin Şimşek ve Roman Kats. 

Bu sayımızın çeviri öyküsü Rusya’dan geliyor. Roman Kats’ın kaleme aldığı “Kurnaz Plan” öyküsünün çevirisi bilimkurgu yazarı Metin Uçar’a ait. 

Önümüzdeki sayılarda farklı dillerden bilimkurgu öyküleri yayınlamaya devam edeceğiz. 

*

Öykü seslendirmeleriyle yerli bilimkurgu, korku ve polisiye yazarlarına destek veren değerli ağabeyimiz Yalçın Altın’ı kaybettik. 

Sesiyle, yazdıklarıyla anılarımızda her zaman yaşayacak. 

Işıklar içinde uyusun!

Dördüncü sayıda görüşmek üzere!


İki bin kelimeyi geçmeyen, daha önce herhangi bir mecrada yayımlanmamış bilimkurgu öykülerinizi roketbilimkurgu@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. 


Yeni sayımıza tüm kitap satış sitelerinden ulaşabilirsiniz."

Son Yazılar

Hepsini Gör

Spinoza’yla Bir Yürüyüş

Sevinç Türkmen’in Ethica’yı rehber edinerek yazdığı Aşkın Ontolojisi de öncelikle Spinoza’nın mesajlarından birini hatırlatmaya çalışıyor: Temel meselemiz özgürlükse ontolojiden yani doğadan başlamak

Kommentare


bottom of page