top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Taşra, gurbet, memleket özlemi, gidenler, geride kalanlar

Gazeteci İlhan Taşcı, Rüzgârımı Kestiler’de taşranın, gurbetin, memleket özleminin, kalabalık ailenin, aşkın, gidenlerin ve geride kalanların hikâyesini yazıyor.


Arka planı gurbetle yüklü bir aile hikâyesi Rüzgârımı Kestiler. Taşcı on altı öyküden oluşan kitabında bir dönem bütün erkekleri Almanya’ya işçi olarak gitmiş bir ailenin, izin dönemlerinde “memleket”te yaşadıklarını anlatıyor.


Babaları genç yaşta ölen dokuz kardeşli bir ailenin en büyük erkeği geçim derdiyle “bir umut” Almanya’ya işçi olarak gitmiştir. Daha sonra diğer erkek kardeşlerini sırayla yanına aldırır. Annesi, eşi, çocukları ve kız kardeşleri ise memlekette yaşamını sürdürecek, gurbette yaşayan erkekler bütün ailenin geçimini sağlayacaktır… Birbirleriyle doğru düzgün geçinemeyen bu ailenin hallerinin “okumuş” yeğenlerinin gözünden anlatımı Rüzgârımı Kestiler. Birbirlerini yer yer takip eden, yer yer açımlayan hikâyelerde “taşra nostaljisi” tuzağına düşmeden taşra, gurbet, memleket özlemi, gidenler, geride kalanlar, yıllar sonra ortaya çıkan sırlar ve bir türlü kapanmayan yaralar gözü yaşlı bir biçimde değil tam tersine oldukça renkli bir biçimde anlatılıyor.


İlhan Taşcı, 1975 yılında Konya'nın Cihanbeyli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun olmuştur.


Gazetecilik hayatında Cumhuriyet Gazetesinde başlamıştır. Üst düzey bürokratların da adının karıştığı milyonlarca dolarlık akaryakıt kaçaklığına ilişkin haberleriyle 2005 yılında Bülent Dikmener Jüri Özel Ödülüne layık görülmüştür. Kitapları ve yazılarıyla Türkçe’ye katkılarından dolayı Dil Derneği tarafından 2017 yılında Onur Ödülünü almıştır.


RÜZGÂRIMI KESTİLER

İlhan Taşçı

Kırmızı Kedi Yayınları, 2021

128 s.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Spinoza’yla Bir Yürüyüş

Sevinç Türkmen’in Ethica’yı rehber edinerek yazdığı Aşkın Ontolojisi de öncelikle Spinoza’nın mesajlarından birini hatırlatmaya çalışıyor: Temel meselemiz özgürlükse ontolojiden yani doğadan başlamak

Comments


bottom of page