top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Coğrafyaya, yuvaya, bireye sahici bir bakış

Selahattin Anatürk; ilk kitabı Samut ile hayatlara uzaktan değil, yakından bakıyor.

“Küçücük ellerini çenesine dayamış gecenin karanlığında yoldan geçen arabaları izliyordu Samut. Pencere ise önünde girdap olmuş evin tüm gürültüsünü yutuyordu. Doğduğu bu haneden fırlayan cam kırıkları her gün bir başka uzvunu kesiyordu. Kopan her parçası sağa sola dağılıyordu. Onların ardından bakıyordu kömür karası gözleriyle. Elleri hep çenesinde. Keder kuyusuna bastırılmış peynire dönmüş. İçi sarı su doluydu. Delik delikti. Ekşimişti. Bu

yaptıkları az geliyormuş gibi bir de ellerindeki paslı bıçakla dilim dilim diliyorlardı. Ana laflarıyla, ucundan tuz damlayan baba dilleriyle…”


Coğrafyayı, yuvayı, kadını, bireyi ele alışındaki sahicilik, iç sesini kendine özgü karakterleriyle işitmemizi sağlayan dil mahareti ile derin bir öykü Samut.


Selahattin Anatürk 1985 yılında Antalya Kemer'de doğan yazar ilk orta ve lise tahsilini Antalya'da, yükseköğrenimini ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde tamamladı. Yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ortaçağ Tarihi kürsüsünde Yüksek Lisans yaptı.


SAMUT

Selahattin Anatürk

Ayrıkotu Yayınları, 2023

Tür: Öykü

120 s.

Comentários


bottom of page