top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yalnızlığın On Bir Hali

Amerikan Rüyası’nın karanlık yüzünün yazarı Richard Yates’ten, hayal kırıklıklarının gölgesinde yaşanan hayatlara dair içe işleyen öyküler.

Richard Yates en ünlü romanı Bağımsızlık Yolu’ndan bir yıl sonra yayımladığı Yalnızlığın On Bir Hali’nde, geçmişin hüsranları ve geleceğin belirsizlikleri arasında hayallerine tutunmaya çalışan kadınlarla erkeklere dair on bir öykü anlatıyor. İster tüberküloz hastalarının tedavi gördüğü bir klinikte isterse küçük bir gazetenin bürosunda geçsin, ister şöhrete kavuşmayı düşleyen bir taksi şoförünü isterse de mutsuz bir evliliğin eşiğindeki genç bir kadını anlatsın, Yates’in anlattığı insanlara yönelik keskin bir gerçekçilikle derin bir anlayışı harmanlayan üslubunu öykülerin her birinde hissetmemek imkânsız.


Richard Yates 1926 yılında Yonkers, New York’ta doğdu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunda görev yaptı. Daha sonra bir süre gazetecilik yaptı, Bağımsızlık Yolu romanında Knox Ofis Makineleri olarak anlattığı Remington Rand Şirketi’nde metin yazarı olarak çalıştı, kısa bir süreliğine Senatör Robert Kennedy’nin konuşmalarını yazdı. 1961 yılında yayımlanan ilk romanı “Revolutionary Road” (Bağımsızlık Yolu, YKY 2017) Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’ne aday oldu, 2008 yılında Sam Mendes tarafından sinemaya uyarlandı. Diğer romanları “A Special Providence” (1969), “Disturbing the Peace” (1975), “The Easter Parade” (1976), “A Good School” (1978), “Young Hearts Crying” (1984), “Cold Spring Harbor” (Sessiz Sahil, 1986) olan Richard Yates’in, “Eleven Kinds of Loneliness” (1962) ve “Liars in Love” (1981) adlı iki de öykü kitabı vardır. Richard Yates 1992 yılında öldü.


YALNIZLIĞIN ON BİR HALİ

Richard Yates

Yapı Kredi Yayınları, 2023

Çeviri: Yasemin Akbaş

208 s.

Comments


bottom of page