top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yüzen Küçük Şeyler

Yüzen Küçük Şeyler geçmişle bugün, hatıralarla rüyalar arasında gidip gelen, günümüz İstanbul’unun sokaklarında, underground ve kalburüstü ortamlarında mekik dokuyan yarı fantastik bir anlatı olarak okurun karşısına çıkıyor.


“Karanlık sahnenin tam ortasına menekşe moru bir spot vurdu. Işıktan daire yavaş yavaş genişledi. Şimdiye kadar hiç dinmeyen, devamlılığı sebebiyle de artık kimsenin kulağına takılmayan arka plandaki uğultu ışıkla beraber bir anda kesildi. İşçi arı garsonlar bile taş kesilmiş, sahneyi izliyorlardı. Cam boncuklu saçakların arasından, deniz mavisi satenden dikilmiş uzun eldivenli bir çift kol göründüğünde, sahnenin iki yanındaki dev hoparlörlerden çıkan disko-funk ritimleri salonu doldurdu. Art arda dizilmiş iri yağmur damlaları gibi görünen saçaklar müziğe uyarak iki yana doğru açıldılar. Hatıra Gezer bütün ihtişamıyla sahneye çıktı.”


Baş karakter Bergüzar’ın olağanüstü personası sizi şehrin çeşitli sosyokültürel çevrelerinde sürprizlerle dolu, baş döndürücü maceralara sürüklerken, Hatıra Gezer’in Toplama Albümü’nden saçılan ahenkli melodiler sayfalar arasında bir fısıltı gibi dolaşıyor.


Mertcan Karakuş, ODTÜ, Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldu. İç mimari ve mobilya tasarımı alanlarında çalıştı. Kurumsal hayatın çıkışsızlığına uyanınca drag queen ve dj olarak eğlence dünyasına adım attı. İstanbul'dan göç dalgasına kapılıp, soluğu güneybatıda aldı. Bar görevlisi olarak çalıştı. Turizmden de ağzının payını aldıktan sonra Ankara'ya, aile evine taşındı. Velvele.net başta olmak üzere, Siyasihaber.org, Popbilim gibi çeşitli mecralarda yazıları ve çevirileri yayımlandı.


YÜZEN KÜÇÜK ŞEYLER

Mertcan Karakuş

Ardis Kitap, 2022

Comments


bottom of page