top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Acımasız bir dünyada merhamet

Nigel Barber, Acımasız Bir Dünyada Merhamet: Fedakârlığın Evrimi’nde ilkel toplumlardan günümüze fedakârlık biçimlerini ve evrimini irdeliyor.

İnsan toplulukları ve doğadaki diğer bireyler, gerek kendi tabiatları gerekse de hayatlarını güven içinde sürdürmelerini sağlayacak ortak çıkarlar nedeniyle bir araya gelirler. Yiyecek içecek kaynaklarına ulaşmak, barınmak, tehlikeler karşısında birbirlerini korumak ve sosyalleşmek başlıca kaygılarını oluşturur. Bu topluluklardaki ilişkiler yalnızca çıkar odaklı mıdır? Birlik, aidiyet, utanç, suçluluk hissi de bir çeşit fedakârlık eylemi sayılabilir mi?


Peki, düzenli kan bağışında bulunan, vergilerini ödeyen, zor durumdakilere yardım eden ve vatanını korumak için canından vazgeçen kişilerin olduğu bir toplumda katil doktorlara, pedofil rahiplere, hırsızlara ve beyaz yakalı suçlulara ne demeli? Sabah erkenden kalkan, kahvaltısını yapan, takım elbisesini  giyen ve topluma karışmak üzere sokağa çıkan insanlar bu denli ahlaksız olabiliyorsa kime güveneceğiz?


Nigel William Thomas Barber (7 Kasım 1955'te Tullamore, İrlanda'da doğdu) İrlanda doğumlu Amerikalı bir biyopsikolog ve yazar. Barber, 1982'de anavatanı İrlanda'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. 1989 yılında Hunter College of the New York City University'de biyopsikoloji bölümünden mezun olduktan sonra Bemidji State University'de bir yıl eğitmen olarak, ardından Birmingham-Southern College'da yardımcı doçent olarak ders verdi.

ACIMASIZ BİR DÜNYADA MERHAMET

Nigel Barber

Alfa Yayınları, 2023

Çeviri: Orhan Düz

Tür: Araştırma

480 s.

Comments


bottom of page