top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Köleliği aratmayan çalışma koşulları ve denizlerdeki sömürü düzeni

Aldanış Adası, 2014’te Ne Rezalet adlı öykü kitabıyla Roberto Bolaño Ödülü’ne değer görülen Paulina Flores’in ilk romanı.

Önceki hayatından ve travmalarından kaçarak Punta Arenas’ta inzivaya çekilen Miguel. Santiago’daki hayal kırıklıklarıyla dolu hayatından kaçarak onun yanına giden kızı Marcela. Ve ikisi arasında bir bağa dönüşen, kalamar gemisinde geçirdiği günleri ve gemiden kaçışını atlatmaya çalışan Koreli Lee. Bu üç karakteri bir araya getiren Aldanış Adası, Kore filmlerini andıran durağan stiline, iç içe geçen diyaloglarla ilerleyen dingin ritmine paralel olarak yoğun bir endüstriyel dumanın ve çılgınca çalışma hızının da süregeldiği bir dünya sunuyor Güney Amerika’nın ıssız Ateş Toprakları’nda.


Kurtuluş umuduyla hayatlarını riske atarak Macellan Boğazı’nda balık işleme gemilerinden Patagonya’nın buz gibi sularına atlayan Uzakdoğulu denizciler hakkındaki gerçek haberlerden ilham alan Aldanış Adası, köleliği aratmayan çalışma koşullarını ve denizlerdeki sömürü düzenini hikâyeye yedirerek gerçekle kurgunun sınırlarını eritiyor.


Paulina Flores 1988’de Santiago’da doğdu. Şili Üniver­sitesi’nde edebiyat öğrenimi gördü. Garsonluk, kütüphanecilik, öğretmenlik gibi çeşitli mesleklerle uğraştı. Luis López-Aliaga ve Alejandro Zambra’nın edebiyat atölyelerine katıldı. “Ne Rezalet” öyküsü 2014’te Roberto Bolaño Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Ne Rezalet öykü kitabıyla 2015’te Şili Sanat Eleştirmenleri Camiası Edebiyat Ödülü’ne değer görülerek yılın en iyi yeni yazarı seçildi. Santiago’da yaşıyor.


ALDANIŞ ADASI

Paulina Flores

Notos Kitap, 2023

Çeviri: Roza Hakmen

304 s.

Comments


bottom of page