top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Asena - Kardeş Masallar

Yücel Feyzioğlu'nun yazdığı, Mustafa Delioğlu'nun resimlediği Asena çıktı.


“Asena, hayali bir efsane miydi, yoksa yaşamış da biz mi efsaneleştirmiştik? Yıllardır araştırdığım bir konuydu. Sonunda Asena’nın izini buldum. Asena Göktürk İmparatoru Mukan Kağan’ın kızıydı.


Çin İmparatoru Yuwen Yong, Göktürk Devleti ile barışı sağlamak için Asena ile evlenmek istiyordu. Ancak Asena evlenmek için üç şart ileri sürdü. Öyle şartlardı ki, Mukan Kağan tek başına karar veremezdi. Meclis toplandı Asena’nın şartlarını görüşüp kabul etti. Asena Çin’e gelin gitti. O şartlardan birinin etkisi günümüze kadar sürüp geldi. Asena’yı “Türk Tanrıçası” mertebesine çıkaran o şartlar neydi?... Yazmak bizden, okumak sizden...”


Yücel Feyzioğlu 10 Aralık 1946 Kars ili doğumlu olan yazar öğretim hayatını Türkiye’de tamamlamıştır. Goethe enstitüsünde aldığı dil eğitimleri ile yazarlık akademisini bitirdi. Birçok ödüle sahip olan yetenekli yazar birçok kitabı farklı ülkelerde yayınlanmıştır.


Masal ve kitapları çeşitli yabancı dillere çevrildi. Birçok kitaplarda adını konuşturan bu muhteşem yetenekli yazar, yanı sıra alman yazarlar birliği üyeliği yapmıştır. Yaptığı çalışmalarda bambaşka bir adam olmuştur. Kendisine sadece yazar demek kolay değil.


O bir yazar, derlemeci, bir masalcı ve anlatıcı eserler hazırlayarak muhteşem sanatını konuşturmuştur. Yazdığı kitaplarda hep özgün ve akıcı anlatımlarıyla gençlik, çocuk, roman eserleri ile biz okuyucuların hep ilgi odağı olmuş popüler bir yazardır.


ASENA

Göktürk ve Uygur Masalları

Yücel Feyzioğlu

Doğu Batı Çocuk Yayınları, 2022

Çocuk (8 yaş ve üstü)

152 s.

Kommentare


bottom of page