top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Müziğin, dostluğun, kişisel şeytanların heyecan verici ve çoğu zaman tüyler ürpertici bir tasviri

Aşkın, rekabetin ve dostluğun öyküsünü ele alan Balarıları ve Uzaktaki Gök Gürültüsü, yazar Riku Onda’nın ödüllü, uluslararası çok satan romanı, Türkçede.
Roman, uluslararası bir piyano yarışmasında yarışan dört genç piyanistin hassas ve ilgi çekici dramasını okura sunarken; müziğin, dostluğun, kişisel şeytanların heyecan verici ve çoğu zaman tüyler ürpertici bir tasvirini başarıyla yapar. 


Onda, klasik müziğin ve  aşkın gücünü tüm duygusal, psikolojik ve içgüdüsel görkemiyle okura ustaca  aktarıyor.


Arka Kapak Yazısı:

İnsan olmanın en yüksek formu müziktir.

MÜZİĞİN, DOSTLUĞUN VE REKABETİN SİHİRLİ DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ!

Tokyo yakınlarındaki küçük bir sahil kasabasında düzenlenen piyano yarışmasında üç öğrenci, hayatlarının en keyifli ve acı verici anlarından bazılarını yaşayacaklar. Henüz farkında olmasalar da birbirlerinin hayatını derinden ve beklenmedik şekilde değiştirecekler.

Yetenekli Masaru, annesinin ölümünden sonra konserleri bırakan “dâhi çocuk” Aya’yı alt edebilecek mi? Yoksa bunu bir arıcının, piyanosu bile olmayan özgür ruhlu müzisyen oğlu Jin mi başaracak?

Her biri kuralları yıkıp hayranlarını büyüleyecek ve sınırlarını zorlayacak.

Peki ne pahasına?

Milyonlarca okura ulaşan ve Japonya’da haftalarca 1 numarada kalan Balarıları ve Uzaktaki Gök Gürültüsü üç gencin, arkadaşlığın anlamını kavramaya dair sevgiyle örülmüş hikâyesi.


“Ruki Onda, klasik müziğin büyüleyici gücünü tüm duygusal, psikolojik ve içgüdüsel görkemiyle en güzel şekilde aktarıyor...”

– The Observer

“Okuyabileceğiniz en estetik Japon romanlarından biri olan Balarıları ve Uzaktaki Gök Gürültüsü, Japon edebiyatının gerçek bir başyapıtı.”

– Books and Bao


Riku Onda, Japonya’da en çok satan yazarlar listesinde 1 numaradır. Sendai’de büyüyen Onda, alto saksafon çaldığı Waseda Üniversitesi’nden mezun oldu. Onda, 1991 yılında ilk romanıyla bir ödül kazandı ve yazarlık mesleğini tam zamanlı olarak yapmaya başladı. 2003 yılında Güney Amerika’ya taşıdı ve burada NHK televizyonu için Maya ve İnka kültürü üzerine haberler yaptı. Babası bir müzik tutkunu olduğu için Onda klasik müzik dinleyerek büyüdü ve küçük yaşlardan itibaren piyano çaldı, ardından Western rock ve cazı keşfetti. Balarıları ve Uzaktaki Gök Gürültüsü Japonya’da ilk yayımlandığında, yılın en çok ses getiren romanı oldu ve iki büyük edebiyat ödülü kazandı: Japonya Kitapçıları Ödülü ve Naoki Ödülü (üstelik o zamana dek başka hiçbir roman aynı yıl içinde bu ödüllerin ikisini birden kazanmamıştı). 2019 yılında bu eseri, Kâinatı Dinle (Listen to the Universe) adıyla büyük bir Japon filmi haline getirildi.


BALARILARI VE UZAKTAKİ GÖK GÜRÜLTÜSÜ

Riku Onda

Beyaz Baykuş Yayınları, 2024

Japonca Aslından İngilizceye Çeviren: Philip Gabriel

Çevirmen: Orhan Efe Özenç

520 s.


Comments


bottom of page