top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Ben Okurum”da Maya Angelou Haftası

Psikolog Nilüfer Devecigil, Ben Okurum’da Deniz Yüce Başarır’ın konuğu oldu. Şair, yazar, şarkıcı, dansçı, aktivist, gazeteci, oyuncu Maya Angelou’nun konuşulduğu programda, yazarın otobiyografi serişinin ilk kitabı Kafesteki Kuş Neden Şakır Bilirim merkeze alındı.


Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, psikolog Nilüfer Devecigil’i ağırlıyor. Başarır, konuğuyla birlikte şair, yazar, şarkıcı, dansçı, aktivist, gazeteci, oyuncu Maya Angelou’nun otobiyografi serisinin ilk kitabı Kafesteki Kuş Neden Şakır Bilirim’i konuşuyor. Psikolog Nilüfer Devecigil, Angelou’nun ırkçılık, aşağılanma, yok sayılma, taciz, tecavüz de dahil olmak üzere şiddetin her türünü barındıran kitabı için “Bazı cümlelerde gözlerim doldu, bazı cümlelerde tüylerim diken diken oldu. Sanatın iyileştirici gücü bambaşka bir şey… Bunu anlamak için bu tür kitapları okumak gerekiyor.” yorumunu yapıyor. Devecigil, Kafesteki Kuş Neden Şakır Bilirim’de kendisini en çok etkileyen şeyin ise, Angelou’nun ne olursa olsun hayata devam etmesi ve dünyaya yaşam sevgisiyle bakabilmesi olduğunu söylüyor.Tüm Acılara Rağmen

Angelou’nun 3 yaşından 17 yaşına kadar olan hayatını anlattığı kitap tüm yaşanan acılara rağmen, güçlü bir kişilik olarak sıyrılmayı başarmış olan baş kahramanının sıcak anlatımı sayesinde okuruna umut ve direnç de aşılıyor. Kadına ve çocuklara yönelik şiddetin hayatımıza egemen olduğu bir dönemde dinlenmesi gereken yeni “Ben Okurum” bölümünde ikilinin, bir edebiyat eserinden yola çıkıp güncel sorunlara değinerek psikolojiyi öne alan sohbetine, kitaptan bölümler de eşlik ediyor.


Psikolog Nilüfer Devecigil taciz konusunda en önemli konunun, kişinin hayır deme becerisine destek veren bir ebeveynlik şekli oluşturmak olduğuna dikkat çekiyor. “Geçmişte pek çok sorun yaşayabiliriz, travma yaşayabiliriz ama o yaşananların içinde bizi hayatta tutan şeyler var. Maya da yaşadıklarından öğrendikleri sayesinde daha güçlü bir hale gelmiş. İşte bu bir ‘esnek dayanıklılık’ örneği.” diyen Devecigil sözlerine “Bir çocuğun ilk yıllarından itibaren keşfe çıkması, başka şeyler yapması için ilk ihtiyacı olan şey kendini güvende hissetmesi. Biri tarafından sevilmek başka bir koruyucu faktör psikolojide. Bütün bunlar, esnek dayanıklılık penceresinden bakacağımız yerler. Ve bu da insana müthiş umut veriyor.” diye devam ediyor.


Her Bölümde Farklı Bir Kitap

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor.


Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.Comments


bottom of page