top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Hakan Günday Ben Okurum’da Tutunamayanlar’ı Anlattı


Deniz Yüce Başarır’ın hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un 2021’deki ilk bölümünün konuğu Hakan Günday. Başarır, Günday’la Oğuz Atay’ın kült eseri Tutunamayanlar üzerine derin bir sohbete daldığı program yayımlandı."Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ını okumak, bir senfoni orkestrasını dinlemeye benziyor."


Başarır, Türkiye’nin en sevilen yazarlarından biriyle, Az adlı romanını Atay’a adayan Hakan Günday ile Tutunamayanlar üzerine dolu dolu, derin bir sohbet gerçekleştirdi. Tutunamayanlar’ın gerektirdiği okuma biçiminin, bir senfoni orkestrasını dinlemeye benzediğini söyleyen Günday sözlerine şöyle devam etti: “Her enstrümanın adını bilmek zorunda değilsiniz. Hangi ölçüden çaldıklarını bilmek zorunda değilsiniz, hangi döneme ait bir melodi çaldıklarını bilmek zorunda değilsiniz, o orkestrayı dinlerken tüylerinizin diken diken olması için. Ben Tutunamayanlar’ı da böyle görüyorum. Eğer okur kendini tamamen özgür bırakıp teslim ederse, gözlerini cümlelerin üzerinde hiçbir korkusu olmadan kaydırmaya başlarsa bir süre sonra bir şeyler hissetmeye başlayacak. Ve o his aslında bütün o yüzlerce sayfada anlatılan hikâyenin özü olacak.”


“Ben Okurum”un yeni bölümünde; 1974 yılında 40 yaşındayken aramızdan ayrılan, hayattayken hiçbir kitabı tekrar baskı yapmayan ama özellikle 90’lı yıllardan başlayarak Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasına giren Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden Oğuz Atay ile onun, roman sanatının boyutlarını genişleten kült romanı Tutunamayanlar var. Arkadaşı Selim Işık’ın intiharının ardından arkadaşının neden kendini öldürdüğü, neden tutunamadığı sorusunun peşinden uzun bir yolculuğa çıkan Turgut Özben, onu tanıyan birçok kişiye ulaşacak, onunla ilgili bir sürü yeni bilgi edinecek ama yine de gerçek resmi tamamlayamayacaktır. Ve bu arada kendini de sorgulamaya başlar Turgut. Bu yolculuk biraz da onun kayboluşu ya da kendini buluşudur. Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisinin 2021’deki ilk bölümünde Deniz Yüce Başarır, kurgu ve dilde büyük deneyler yapan, okurunu özgürlüğe çağıran, bu önemli romanı Türkiye’nin en sevilen yazarlarından biriyle, Hakan Günday ile konuşuyor. Her zamanki gibi romandan çok güzel bölümlerin de Başarır’ın sesiyle dinleyicilere ulaştığı bölümde ikili, dolu dolu bir sohbete imza atıyor.Hakan Günday, Az adlı romanını adadığı Oğuz Atay’ın ve Tutunamayanlar’ın kendisi için önemini “Yazmaya başlamadan önce açıp şöyle birkaç sayfasını okurum; Türkçe’nin ne kadar güçlü kullanılabileceğini, yeri geldiğinde onunla ne kadar gerçeküstü resimler çizilebileceğini görmek adına ve ilham almak adına…” diyerek anlatıyor. Her şeyin temeline, insan davranışına inen ve insan kimliğinin ne olduğuna dair sorular soran romanın, o günler için olabilecek en politik metinlerden biri olduğunu ifade eden Günday “Sadece gündelik haberlerle ilgilenen bir metin değil. Onun için de zaten bugün 50 yıl sonra bu romanı konuşuyoruz.” yorumunu paylaşıyor. Günday sözlerine “Eğer kendinizi Oğuz Atay’a teslim ederseniz, Tutunamayanlar’la ilgili aklınıza, hayalinize gelmeyecek rüyalar görürken bulabilirsiniz kendinizi.” diyerek son veriyor.


Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor.

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

Comments


bottom of page