top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Şairin kafeslere kapatılamayan son kırlangıcı

İkinci Yeni'nin öncüsü Cemal Süreya'dan tanıdıklığın ve tanıklığın cıvıltılı özünü barındıran, ümitle ve yaşam sevinciyle dolu bir şiir seçkisi.

Cemal Süreya'nın kafeslere kapatılamayan son kırlangıcı hâlâ aramızda dolaşıyor. Bir Kırlangıcın Daha Var, şairle "uzun yıllar geçirmiş bir insan ve oğlunun annesi" olan Elif Sorgun'dan tanıdıklığın, tanıklığın ve ortaklığın cıvıltılı özünü barındıran, ümitle ve yaşam sevinciyle dolu bir Cemal Süreya seçkisi.

Lokman şair senin hayatın Yedi kırlangıcın hayatı kadar Altısını ardı ardına yaşadın Bir kırlangıcın daha var.

Cemal Süraya, 1931'de Erzincan'da dünyaya geldi. Haydarpaşa Lisesi'nden sonra Ankara Üniversitesi'nde Maliye ve İktisat Bölümü'nü 1954 yılında bitirdi. İlk şiiri "Şarkısı-Beyaz" Mülkiye dergisinde yayımlandı. 1954'te göreve başladığı Maliye Bakanlığı'nda müfettiş yardımcılı­ğı ve müfettişlik yaptı; 1965'te ayrıldığı göreve 1971'de döndü, 1982'de Maliye Tetkik Kurulu'nda başmüfettişlikten emekli oldu. Süreya, modern Türk şiirinin en belirleyici ve yenilikçi akımlarından İkinci Yeni'nin önde gelen isimlerindendir. 1961 yılında Papirüs dergisini kurdu, bu dergi 1981'e kadar aralıklı olarak yayımlandı. Yazarlık hayatı boyunca Oluşum, Pazar Postası, Yeditepe gibi birçok yayında şiirler, yazılar kaleme al­dı. Üvercinka (1958) adlı şiir kitabıyla Yeditepe Şiir Ödülü'ne, Göçebe (1966) ile Türk Dil Kurumu Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü. Toplu şiirleri Sevda Sözleri (1984) adıyla yayımlanan Süreya, 1990'da İstanbul'da hayatını kaybetti. Eşi Zühal Tekkanat'a yazdığı On Üç Günün Mektupları (1990) ölümünden sonra yayımlanmıştır.


BİR KIRLANGICIN DAHA VAR

Yazar: Cemal Süreya Can Yayınları, 2022 Dizi: Can Modern Tür: Şiir 96 s.

Comments


bottom of page