top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Chuck Palahniuk'dan yeni roman

Yeraltı edebiyatının güçlü kalemi ve Dövüş Kulübü’nün yazarı Chuck Palahniuk’in aynı anda hem tüyler ürperten hem de sürükleyici romanı Çığlık, okurlarla buluştu! Çığlık, yıllardır kayıp olan kızını arayan bir babanın hikâyesi üzerinden Hollywood dünyasının çarpıcı renklerinin ardındaki karanlığı gözler önüne seriyor. Acının metalaştırılması ve sanatın tehlikeli gücü üzerine acımasız, bir o kadar rahatsız edici bir yansıma olan Çığlık, Palahniuk’in edebi gücünün zirvesinde olduğu, şimdiye kadarki en gerilim dolu, en cüretkâr ve türe meydan okuyan eseri…


Ayrıntı Yayınları’nın, dünyanın farklı köşelerindeki yeni hikâyeleri ve düşünceleri keşfe çıkan renkli markası Düşbaz Kitaplar, Bunu Bi’ Düşün ve Miras’ın ardından, yeraltı edebiyatının en önemli isimlerinden Chuck Palahniuk’in çarpıcı romanı Çığlık’ı da okurlarla buluşturdu. 


Yıllardır kayıp olan kızı Lucy’yi arayan Gates Foster… Kusursuz çığlığı elde etmeye çabalayan Mitzi... Hollywood filmlerindeki çığlık efektlerinin arkasında saklı olan sır…


Gates Foster, kızı Lucy’yi on yedi yıl önce kaybetmiş olsa da onu aramaktan bir an olsun vazgeçmez. Yıllardır içinde sakladığı umudunda haklı çıkar ve yeni bir gelişmeyle yıllardır görmediği kızına dair ilk ize rastlar. Onu korkunç gerçekle buluşturacak bir iz.


Mitzi Ives, Hollywood filmlerinin özgünlüğünü sağlayan önemli ses efektlerini yaratan Foley sanatçıları arasında kendine önemli bir yer edinmiştir. Kendisinden önce bu işi yapan babasıyla aynı gizli teknikleri kullanarak şiddet ve korku sesleri konusunda sektörün önde gelen uzmanlarından birine dönüşmüştür. Tüyler ürpertici çığlıkların yaratıcısıdır.


Foster ve Mitzi, çok geçmeden kendilerini Hollywood’un göz alıcı renklerinin altında karanlıkta gizlenen şiddeti ortaya çıkarmakla tehdit eden bir çarpışma rotasında bulurlar.Chuck Palahniuk on altı romanın yazarıdır. 1996’da yazdığı ilk romanı Dövüş Kulübü aynı zamanda David Fincher’ın 1999 yapımı aynı adlı filminin kaynak malzemesidir. Bu ilk romanının ardından kurmaca olmayan yazılarından oluşan bir derleme, bir gezi rehberi, hikâyelerini topladığı bir kitap, New York Times çok satanlar listesinin ilk sırasına yerleşen çizgi romanı Dövüş Kulübü-2 ve hikâyelerden oluşan renklendirme kitabı Zoka’yı kaleme almıştır. Miras kendisinin ikinci renklendirme kitabıdır. Kayda değer düğmeler sağ olsun, gardırobu göz alıcıdır ama bu düğmelerin hiçbiri, maalesef ki Ukrayna/İrlanda kökenli ailesinin dört bir yana savrulmuş diasporasının gözü gibi baktığı arşivin birer parçası olamayacaktır. Bu üstü kapalı laf size hiçbir şey ifade etmediyse kitabın hemen “Giriş” bölümünü okuyun.


ÇIĞLIK

Chuck Palahniuk

Düşbaz Kitap, 2024

Çeviri: Yasemin Büte

176 s.

Comments


bottom of page