top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

'Dünyanın ilk ve tek mahalle dergisi' Çınardibi Dergisi'nin 25. sayısı çıktı!


İstanbul'un Ümraniye İlçesi, Kazım Karabekir Mahallesi sakinlerinden Devrim Boran ve arkadaşları ilk olarak 2006 yılında, yaşadıkları mahallenin kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin çoğalmasına katkıda bulunmak amacıyla çıkarmaya başladığı Çınardibi Dergisi 25. sayısına ulaştı. Çınardibi Sokak’tan alan ve mahalle sakinlerinin yazılarının yer aldığı dergi, kapı kapı dolaşılarak “gönlünüzden ne koparsa” diyerek mahallede satıldı.


Dergiden elde edilen gelirle, hayatlarında hiç tiyatroya gitmemiş 200 kadın ve çocuk tiyatroyla tanıştı. Devrim Boran ve arkadaşlarının faaliyetleri “Umut ile sevda ile düş ile” sloganıyla kurdukları, Çınardibi Kültür Merkezi’nde devam ediyor. Kültür merkezinin etkinlikleri kapsamında; Çınardibi Dayanışma Şenliği, futbol turnuvası, kış ve yaz okulu, yazlık ve kışlık sinema etkinlikleri ve satranç turnuvaları düzenleniyor.

Geniş çaplı sosyal ve kültürel hizmetlerle mahalleliyi buluşturan Çınardibi Kültür Merkezi’nin etkinliklerinde, bugüne kadar 250 kişi gönüllü olarak görev aldı ve yaklaşık 1.000 kişi de faaliyetlerden faydalandı. Çınardibi Kültür Merkezi’nin şu anda 160 aktif üyesi var. Çınardibi Kültür Merkezi’nin etkinliklerinin önemli bir kısmı ücretsiz ve herkese açık olarak gerçekleşiyor.


Çınardibi Kültür Merkezi tarafından hazırlanan basın bülteninde derginin Mart 2021 tarihli yanı sayısı böyle duyuruldu:


"Dünyanın ilk ve de tek MAHALLE DERGİSİ" olan Çınardibi Dergisi'nin 25.sayısını Behice Boran, Sabiha Sertel, Suat Derviş, Türkan Saylan, Bahriye Üçok, Latife Tekin, Gülten Akın ve Nur Sürer'e atfen "KADIN" temasıyla 2 dilli (Kürtçe ve Türkçe) olarak çıkardık. 41 yazı, 40 şiir, 4 karikatür, 16 fotoğraf ve 24 çocuk resminden oluşan 25.sayımıza 43'ü çocuk olmak üzere 120 kişi katkıda bulundu. Yeni sayımız bütün kadınlara armağanımız olsun!.. İsteyenlere gönderebiliriz…