top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Müziğin renklere, renklerin duygulara dönüşmesi

Günlerin Köpüğü gerçekliğin eğilip büküldüğü, şenlenip kedere battığı, aşkın en sıradışı biçim ve üslupla ortaya konulduğu bir roman; dünyaya çiçek dürbününden bakan bir hikâye.


“‘Âşık olmak isterdim,’ dedi Colin. ‘Âşık olmak isterdin. O da aynısını isterdi (yani âşık olmak). Biz, siz, âşık olmak isterdik, isterdiniz, onlar da isterlerdi.’”

Müziğin renklere, renklerin duygulara dönüşüverdiği, mutluluğun hacim kazanıp insanın gözlerinden taştığı bu tuhaf dünyada bir Colin vardı. Muhteşem aşçısı Nicolas’ın güzelim yemekleri, kara bıyıklı farenin şirinliği, can dostu Chick’in Jean-Sol Partre muhabbetleri onu yeterince teselli etmiyordu artık. Colin âşık olmak istiyordu. Ve çiçekleri kıskandıran güzellikteki Chloé ile tek bir dans buna yetti.


Boris Vian, 10 Mart 1920 yılında Fransa'da dünyaya gelmiştir. Beş yaşında okuma yazma öğrenmiştir. Hayatı boyunca yaşadığı kalp rahatsızlıkları ilk defa on iki yaşında başlamış ve tifoya yakalanmıştır.


İlk romanında Fransız bürokrasisini eleştirdi, 17 yaşında trompetle tanıştı. Boris Vian Versailles lisesinde felsefe ve matematik dallarında çok başarılı olmuştur. 1942 yılında Maden Mühendisliği dalında üniversite diplomasını almıştır.


Filmlerde küçük rollerde oynayan ve senaryo yazan Boris Vian, 23 Haziran 1959 yılında Mezarlarınıza Tüküreceğim adlı romanından uyarlanan filmin galasında, Cinema Marbeuf'te kalp krizi geçirerek kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.


GÜNLERİN KÖPÜĞÜ

Boris Vian

İthaki Yayınları, 2022

Çeviri: Birsel Uzma

264 s.

Comments


bottom of page