top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Hüseyin Rahmi Müzesi'ni geri istiyoruz!

Heybeliadalılar ve edebiyatseverler bir araya gelerek Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın evinin müze olarak açılmasını istedi: “Yıllardır atıl bir halde, yangına, soyguna karşı savunmasız bırakılan Hüseyin Rahmi’nin 110 yaşındaki evini müze olarak geri istiyoruz”Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın 110 yaşındaki atıl duran evinin müze olarak hizmete açılması için bir araya gelen Heybeliadalılar ve edebiyatseverler, duruma dikkat çekmek için Heybeliada Vapur İskelesi’nden yazarın evine pedal çevirdiler.


Yaşadığı yıllarda Heybeliada’daki tek bisikletli olan Hüseyin Rahmi, o dönem "şeytan arabası" olarak anılan bisikletiyle adeta özdeşleşmiş, evine giden dik yokuşları ölümüne dek tam 31 yıl boyunca bisikletiyle tırmanmasıyla da tanınmıştı.


Edebiyatımızın en önemli yazarlarından biri olan Hüseyin Rahmi'yi anmak ve kaderine terk edilen evinin müze olarak kullanılmasını talep etmek için bazıları bisikletleriyle bazıları da yürüyerek Hüseyin Rahmi’nin evine doğru yola çıkan topluluk, "Hüseyin Rahmi’nin bisikletleriyiz" yazan ve yazarın evinin müze olarak açılması talebinin dile getirildiği pankartlar taşıdı.Heybeliada Hüseyin Rahmi'den vazgeçmeyecek

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın evinin önünde açıklamayı okuyan Heybeliada Kütüphanesini Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serenad Demirhan, önce Heybeliada Kütüphanesi’nin hizmete açılması için verdikleri mücadeleyi hatırlattı. Geçtiğimiz Ocak ayında koronavirüse yakalanarak yaşamını yitiren Türk Kütüphaneciler Derneği Eski Genel Başkan Yardımcısı ve Araştırmacı-Yazar Aydın İleri’nin de bu mücadeleye omuz verdiğini hatırlatarak kendisini anan Demirhan, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın atıl durumdaki evinin müze olarak açılmasını istediklerini söyledi.


Gürpınar’ın bu evi 1912 yılında Şıpsevdi romanının telifiyle satın alabildiğini hatırlatan Serenad Demirhan, “Bu ev Heybeliada’nın kıymetlisidir. Hüseyin Rahmi nasıl Heybeliadasız yapamadıysa, Heybeliadalılar da ondan vazgeçmeyecek...” dedi.


Açıklama sırasında, Hüseyin Rahmi Evi’nin müze olarak açıklaması talebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere bir dizi kuruma iletilmek amacıyla change.org’da açılan imza kampanyasına yedi bine yakın kişinin imza verdiği dile getirildi. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Genel Sekreteri Nuray Gök Aksamaz’ın da bir konuşma yaptığı etkinlikte, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın evi müze olarak açılıncaya kadar bisiklet turu etkinliğinin her yıl yapılmaya devam edeceği bilgisi verildi.

Commentaires


bottom of page